Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

FARC zrywa zawieszenie broni

Wojska lądowe, 25 maja 2015

Przywódcy kolumbijskiej partyzantki poinformowali o zerwaniu jednostronnego zawieszenia broni, które obowiązywało do grudnia 2014.

Zerwanie zawieszenia broni przez FARC może zagrozić toczącym się od 2012 na Kubie negocjacjom pokojowym. Wojna między siłami rządowymi a lewicową partyzantką trwa od lat 1960. Życie w wyniku działań zbrojnych straciło dotąd ponad 220 tys. osób, a co najmniej 1 mln musiało opuścić swe miejsca zamieszkania / Zdjęcie: MO Kolumbii

Decyzja dowództwa FARC (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia) została podjęta po serii ofensyw sił rządowych, w wyniku których śmierć poniosło kilkudziesięciu lewicowych bojowników. Jednostronne zawieszenie broni ogłoszono pod koniec 2014. Jego wprowadzenie miało przyspieszyć rozmowy pokojowe prowadzone z kolumbijskimi władzami w stolicy Kuby, Hawanie.

Pod koniec ubiegłego tygodnia lotnictwo i wojska lądowe kolumbijskich sił zbrojnych przypuściły serię skoordynowanych ataków na pozycje FARC na terenie południowo-zachodniego departamentu Cauca oraz w pobliżu miasta Segovia, na północnym zachodzie kraju. Co najmniej 26 bojowników zginęło w wyniku działań sił rządowych. Żołnierzom udało się przejąć zapasy materiałowe rebeliantów, w tym broń i amunicję.

Co ciekawe, decyzja o zerwaniu zawieszenia broni przez FARC oceniana jest przez komentatorów jako potwierdzenie stanu faktycznego. Działania zbrojne wznowiono po ataku lewicowych bojowników na patrol kolumbijskich wojsk lądowych, do którego doszło w kwietniu. Partyzanci ostrzelali kolumnę wojskową na terenie wspomnianego departamentu Cauca. Śmierć poniosło co najmniej 10 żołnierzy, a blisko 20 odniosło rany (FARC złamało zawieszenie broni, 2015-04-16).

Władze Kolumbii zdecydowały się na wznowienie kampanii nalotów na pozycje FARC kilka dni po omawianym zdarzeniu (Kolumbia atakuje FARC, 2015-04-20). Kolumbijczycy obrali za cel przede wszystkim magazyny i składy z bronią, a także ośrodki szkoleniowe bojowników.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra