Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dodatkowe MiG-i 29K dla Indii

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 25 września 2008

W czasie przyszłotygodniowej wizyty w Indiach rosyjskiego ministra obrony, Anatolia Sierdiukowa, zostanie prawdopodobnie podpisana umowa w sprawie dostaw kolejnych 30 samolotów MiG-29K, które staną się podstawowym orężem indyjskich lotniskowców.

MiG-29K zastąpi w indyjskiej marynarce wojennej Sea Harriery, które mają już ćwierć wieku / Zdjęcie: MiG

Głównym celem wizyty będzie jednak negocjowanie i ewentualne podpisanie nowej umowy w sprawie sprzedaży lotniskowca INS Vikramaditya, czyli przebudowywanego krążownika lotniczego Admirał Gorszkow. Według dostępnych informacji, obie strony uzgodniły już wstępnie stanowiska, dotyczące wzrostu ceny jednostki i terminu jej przekazania odbiorcy. Prawdopodobnie nastąpi to w 2012.

Elementem tej umowy ma być kontrakt na dostawę 30 samolotów pokładowych MiG-29K. W momencie podpisywania umowy z 2004 (zobacz: Spóźniony Admirał Gorszkow), Rosjanie zobowiązali się dostarczyć w latach 2007-2009 12 maszyn w wersji jednomiejscowej i 4 w wersji KUB. Prace nad samolotami przebiegają w miarę planowo. W marcu 2008 odbył się pierwszy lot dwumiejscowej wersji samolotu (zobacz: Mig-29KUB oblatany).

Umowa z 2004 zakładała możliwość dokupienia do 2015 kolejnych 30 samolotów tego typu. W przyszłym tygodniu opcja ta zostanie prawdopodobnie wykorzystana. Indie zdecydowały się bowiem ostatecznie na konstrukcję RSK MiG, jako podstawowego samolotu pokładowego swojej floty. Będą one wykorzystywane na INS Vikramaditya, jak również nowej rodzimej jednostce, budowanej w stoczni w Kochi.

Migi-29 zastąpią Sea Harriery Mk.51 i Mk.52, które służą na pokładzie INS Viraat, jedynego obecnie indyjskiego lotniskowca (ex-brytyjskiego Hermesa). Z 30 samolotów zakupionych w 1983, w służbie pozostało jedynie 13. Mimo programu ich modernizacji, przy współpracy Izraela, planowany okres ich wykorzystania w aktywnej służbie, ma zakończyć się ok. 2012.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.