Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nieudany test Nirbhaya

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 19 października 2015

Piątkowy test indyjskiego pocisku manewrującego Nirbhay zakończył się niepowodzeniem.

Piątkowa próba Nirbhaya zakończyła się niepowodzeniem. Pocisk zdołał przelecieć zaledwie 129 km, kiedy doszło do awarii układu nawigacji bezwładnościowej / Zdjęcie: MO Indii 

Piątkowa próba była trzecim podejściem specjalistów z rządowej agencji ds. rozwoju technologii wojskowych do sprawdzenia potencjału operacyjnego rozwijanego od kilku lat pocisku manewrującego Nirbhay. Test przeprowadzono na terenie poligonu doświadczalnego w Chandipur, u wybrzeży wschodniego stanu Orissa (Kolejny test Nirbhaya, 2015-10-14).

Pocisk odpalono z kompleksu startowego nr 3 o 11:38 czasu miejscowego. Pierwszy etap próby przebiegł zgodnie z przewidywaniami organizatorów, a po opuszczeniu platformy startowej Nirbhay wzbił się na odpowiednią wysokość. Jednak już w 11. minucie lotu nadzorujący próbę pracownicy DRDO odebrali sygnał o awarii układu naprowadzania, wskutek czego pocisk zaczął zbaczać z wyznaczonej trasy. Wkrótce potem podjęto decyzję o uruchomieniu mechanizmu autodestrukcji rakiety. Jej szczątki spadły do Zatoki Bengalskiej.

W podobny sposób zakończył się pierwszy test Nirbhaya, przeprowadzony w marcu 2013 (Znana przyczyna awarii Nirbhaya, 2013-05-08).

Drugi test przeprowadzono jesienią 2014. Nirbhay zdołał co prawda trafić w cel na wodach Zatoki Bengalskiej. W trakcie przelotu pocisk nie zniżył się jednak na odpowiednią wysokość, co podczas rzeczywistej operacji bojowej ułatwiłoby jego wykrycie przez nieprzyjacielskie stacje radiolokacyjne (Indie przetestowały Nirbhaya, 2014-10-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra