Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Próba Nirbhaya

Przemysł zbrojeniowy, 12 marca 2013

Indie przeprowadziły próbę pocisku manewrującego Nirbhay. Zakończyła się ona częściowym powodzeniem.

Seryjny Nirbhay ma mieć masę około 1 tys. kg, zasięg 800-1200 km i rozwijać prędkość Ma0,7. Docelowo ma być przenoszony m.in. przez myśliwce Su-30MKI / Zdjęcie: DRDO

Próba została przeprowadzona dzisiaj o godzinie 11:50 na poligonie rakietowym w Chandipur, na wybrzeży stanu Orissa. Była ona długo wyczekiwana i wielokrotnie przekładana. Pierwotnie pocisk miał zostać przetestowany jeszcze 2010. Nie doszło do tego wskutek wykrytych usterek technicznych konstrukcji. Ten sam czynnik spowodował także odwołanie późniejszych odpaleń, zaplanowanych m.in. na jesień (Pierwsze testy Nirbhaya, 2012-09-05), a następnie zimę 2012 oraz pierwsze miesiące br.

Próba wykonana dzisiaj zakończyła się tylko częściowym sukcesem. Pocisk został wystrzelony z lądowej platformy startowej i bez większych problemów obrał zaprogramowany kurs. Mniej więcej w połowie lotu Nirbhay zaczął jednak w sposób niesterowany zmieniać tor lotu. Konstruktorzy z Advanced Systems Laboratory, podporządkowanego Defence Research and Development Organisation (DRDO), postanowili więc przerwać próbę, uruchamiając wewnętrzny mechanizm samozniszczenia pocisku.

W ocenie cytowanych przez media przedstawicieli DRDO, udało się dzisiaj spełnić podstawowe założenia: pocisk bez problemów wystartował i obrał kurs na zaprogramowany cel. Nie wiadomo natomiast, dlaczego w połowie drogi zaczął zmieniać tor lotu. Incydent ten będzie teraz przedmiotem badań.

Nie udało się z kolei sprawdzić i ocenić celności Nirbhaya. Czynnik ten zostanie poddany ewaluacji w czasie następnej próby, której terminu jeszcze nie wyznaczono


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra