Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Próba Nirbhaya

Przemysł zbrojeniowy, 12 marca 2013

Indie przeprowadziły próbę pocisku manewrującego Nirbhay. Zakończyła się ona częściowym powodzeniem.

Seryjny Nirbhay ma mieć masę około 1 tys. kg, zasięg 800-1200 km i rozwijać prędkość Ma0,7. Docelowo ma być przenoszony m.in. przez myśliwce Su-30MKI / Zdjęcie: DRDO

Próba została przeprowadzona dzisiaj o godzinie 11:50 na poligonie rakietowym w Chandipur, na wybrzeży stanu Orissa. Była ona długo wyczekiwana i wielokrotnie przekładana. Pierwotnie pocisk miał zostać przetestowany jeszcze 2010. Nie doszło do tego wskutek wykrytych usterek technicznych konstrukcji. Ten sam czynnik spowodował także odwołanie późniejszych odpaleń, zaplanowanych m.in. na jesień (Pierwsze testy Nirbhaya, 2012-09-05), a następnie zimę 2012 oraz pierwsze miesiące br.

Próba wykonana dzisiaj zakończyła się tylko częściowym sukcesem. Pocisk został wystrzelony z lądowej platformy startowej i bez większych problemów obrał zaprogramowany kurs. Mniej więcej w połowie lotu Nirbhay zaczął jednak w sposób niesterowany zmieniać tor lotu. Konstruktorzy z Advanced Systems Laboratory, podporządkowanego Defence Research and Development Organisation (DRDO), postanowili więc przerwać próbę, uruchamiając wewnętrzny mechanizm samozniszczenia pocisku.

W ocenie cytowanych przez media przedstawicieli DRDO, udało się dzisiaj spełnić podstawowe założenia: pocisk bez problemów wystartował i obrał kurs na zaprogramowany cel. Nie wiadomo natomiast, dlaczego w połowie drogi zaczął zmieniać tor lotu. Incydent ten będzie teraz przedmiotem badań.

Nie udało się z kolei sprawdzić i ocenić celności Nirbhaya. Czynnik ten zostanie poddany ewaluacji w czasie następnej próby, której terminu jeszcze nie wyznaczono


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.