Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bundeswehra kupuje TanDEM-X

Przemysł zbrojeniowy, 25 listopada 2015

Bundeswehra zakupiła trójwymiarowy model ukształtowania powierzchni globu TanDEM-X – pierwszy w technologii cyfrowej.

Cyfrowy model ukształtowania terenu okolic Jeziora Bodeńskiego, zrealizowany przy użyciu TanDEM-X / Rysunek: Airbus Defence and Space

Airbus Defence and Space i niemieckie Ministerstwo Obrony podpisały umowę na wykorzystanie danych z TanDEM-X do zaktualizowania cyfrowego modelu ukształtowania terenu dla Bundeswehry. Umowa obejmuje zarówno licencje na wykorzystanie danych opisujących ukształtowanie 150 mln km2 powierzchni Ziemi, jak i dodatkowe usługi zarządzania i edycji danych, które pomagają edytować, przechowywać i rozpowszechniać ten zbiór informacji. Umowa przewiduje też wsparcie i szkolenia.

Cyfrowy model ukształtowania terenu TanDEM-X został stworzony w ramach misji TanDEM-X, realizowanej na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego między Airbus Defense and Space i Niemieckim Centrum Lotniczo-Kosmicznym (DLR). Jest to pierwszy globalny, spójny, pochodzący z jednego źródła i wysoce precyzyjny model cyfrowy, który wyznacza nowy standard opisu ukształtowania lądów Ziemi. Airbus Defence and Space dysponuje wyłącznymi prawami handlowymi do tych danych, które są sprzedawane pod nazwą WorldDem, i opracował specjalne oprogramowanie, które umożliwia adaptację danych na potrzeby użytkowników wojskowych i cywilnych.

Trójwymiarowe dane są idealnym narzędziem wizualizacji do celów obserwacji, rozpoznania i planowania misji. Cyfrowy model ukształtowania terenu TanDEM-X umożliwia analizowanie krajobrazu z olbrzymią szczegółowością, co ma kluczowe znaczenie w wojskowych projektach inżynierskich i w planowaniu operacyjnym, m.in. w tworzeniu map przeszkód, ocenianiu odległości oraz planowaniu toru lotu / możliwych miejsc lądowania. 

Airbus Defence and Space opracował również, zbudował i wprowadził na orbitę dwa satelity obserwacyjne: TerraSAR-X (wystrzelony w połowie 2007, TerraSar-X do 2020, 2015-07-31) i bliźniaczy Tandem-X. Rozpoczęły one synchroniczne gromadzenie danych w grudniu 2010 i zakończyły dwa badania wszystkich lądów Ziemi w połowie 2013. Bardziej skomplikowane obszary zostały zbadane podczas trzeciej i czwartej kampanii gromadzenia danych. Misja gromadzenia danych dobiegła końca w połowie 2014.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.