Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejny etap programu ACV

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 27 listopada 2015

Dowództwo Korpusu Piechoty Morskiej USA wybrało producentów, którzy wezmą udział w kolejnym etapie przetargu na dostawę pływających transporterów opancerzonych.

Wspólna oferta BAE Systems i Iveco Defence Vehicles w postaci pływającego transportera opancerzonego SuperAV 8x8 została zakwalifikowana przez USMC do kolejnego etapu programu ACV / Zdjęcie: BAE Systems

Do kolejnego etapu programu ACV (Amphibious Combat Vehicle) zakwalifikowano oferty złożone przez BAE Systems wspólnie z włoskim Iveco Defence Vehicles, a także SAIC startujące w konkursie wraz z ST Kinetics z Singapuru. Oba konsorcja dostarczą Korpusowi Piechoty Morskiej USA (USMC) po 13 prototypów zaoferowanych przez siebie wozów, z opcją na kolejne 3.

BAE Systems oferuje USMC kupno wozów opartych na projekcie SuperAV 8x8. Z kolei SAIC stara się zainteresować Maines zakupem pojazdów Terrex 8x8. W 2016 dostarczone zostaną prototypy obu konstrukcji, a w następnym roku rozpoczną się testy terenowe. Intensywny program prób potrwa 12 miesięcy. W 2018 dowództwo USMC powinno wybrać dostawcę nowych pływających transporterów opancerzonych i rozpocząć negocjacje szczegółów kontraktu.

W pierwszej kolejności USMC chce nabyć 204 pojazdy ACV – wszystkie w odmianie pływającego transportera opancerzonego. Dowództwo Korpusu zakłada, że konstrukcja uzyska wstępną zdolność operacyjną w 2020, a całkowitą – 3 lata później. W przyszłości Marines zamówią kolejną partię kilkuset wozów rodziny ACV, tym razem występujących w różnych wariantach, w tym wozu dowodzenia i zabezpieczenia technicznego. Ich kupno pozwoli na wycofanie ze służby większości wiekowych i coraz kosztowniejszych w utrzymaniu pojazdów rodziny AAV-7A1 (Modernizacja AAV-7A1, 2014-05-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.