Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy szwedzki NH90 ZOP

Lotnictwo wojskowe, 17 grudnia 2015

Airbus Helicopters dostarczył Szwecji pierwszy śmigłowiec NH90 w konfiguracji przystosowanej do zwalczania okrętów podwodnych.

Docelowo Szwedzi mają dysponować 9 NH90 przystosowanymi do zwalczania okrętów podwodnych / Zdjęcie: Airbus Helicopters

Airbus Helicopters przekazał dziś przedstawicielom szwedzkiej Försvarets Materielverk (FMV, rządowej agencji ds. zamówień wojskowych) pierwszy śmigłowiec NH90 w wersji zwalczania okrętów podwodnych. Wcześniej jego osiągi i zdolności zostały sprawdzone przez zespół specjalistów z FMV w zakładach Airbusa w Donauwörth i Marignane.

Wyposażenie wiropłata stanowią m. in. sonar zanurzeniowy i radiolokator poszukiwawczy. NH90 przeznaczone dla szwedzkich Flygvapnet (wojsk lotniczych) wyróżniają się kabiną o wysokości 1,82 m (większej o 24 cm od innych wersji), która pozwala na swobodne wyprostowanie się w jej wnętrzu. Będą też przenosić nowe lekkie torpedy.

Szwecja złożyła zamówienie na 18 śmigłowców tego typu, oznaczanych przez Flygvapnet jako Hkp 14 – 13 w wersji transportu taktycznego / poszukiwawczo-ratowniczych i 5 do zwalczania okrętów podwodnych (Szwedzi odbierają pierwszego Hkp 14D, 2013-12-23). Na mocy najnowszego porozumienia konsorcjum NHIndustries, którego udziałowcami są Airbus Helicopters (62,5%), AgustaWestland (32%) i Stork Fokker (5,5%), uzgodniło z FMV, że 4 już przekazane Szwedom NH90 zostaną przebudowane do wersji ZOP, dzięki czemu Skandynawowie mają dysponować 9 wiropłatami każdej wersji.

Rząd w Sztokholmie od dawna podkreślał potrzebę posiadania nowoczesnych śmigłowców ZOP, które mogłyby operować na Bałtyku i śledzić rosyjskie okręty podwodne, zapuszczające się na szwedzkie wody terytorialne. Opracowywanie wersji przeznaczonej dla Flygvapnet ciągnęło się od 2007. Integracją wyposażenia i uzbrojenia zajmował się rodzimy Saab.  


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.