Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bułgarskie MiGi-21 kończą służbę

Lotnictwo wojskowe, 30 grudnia 2015

Wojska lotnicze Bułgarii zakończyły eksploatację samolotów myśliwskich MiG-21.

Trzy ostatnie MiGi-21 eksploatowane przez wojska lotnicze Bułgarii przed kołowaniem do pożegnalnego lotu / Zdjęcie: MO Bułgarii

Do końca br. dwa ostatnie myśliwce MiG-21bis Wojennowzdusznitych Sił (wojsk lotniczych Bułgarii) będą pełniły dyżur bojowy, strzegąc przestrzeni powietrznej kraju. Następnie zostaną zmagazynowane na terenie 3. bazy lotnictwa myśliwskiego Graf Ignatiewo jako rezerwa operacyjna. W razie konieczności można będzie przywrócić im zdatność do lotu.

Oficjalne pożegnanie bułgarskich MiGów-21 miało miejsce 18 grudnia. Wspomniane na wstępie bisy, pilotowane przez majora Pawła Dżurowa i kapitana Aleksandra Stajkowa wykonały ostatni przelot. Towarzyszył im ostatni szkolno-bojowy MiG-21UM1, w kabinie którego zasiadali kpt. Petr Dymitrow i dowódca Wojennowzdusznitych Sił gen. dyw. Rumen Radew.

Służba MiG-21 w Wojennowzdusznitych Siłach rozpoczęła się w 1963. Do 1990 Bułgaria odebrała 226 samolotów w 8 wersjach. W katastrofach zginęło 25 lotników i utracono 42 samoloty.

Początkowo planowano, że bułgarskie MiGi-21 zakończą służbę w 2012, ale problemy ze zdatnością do lotu MiGów-29 wymusiły przedłużenie ich eksploatacji. Jednak rosnące koszty obsługi ostatnich MiGów-21, wyprodukowanych w l. 1981-1982, spowodowały, że postanowiono wycofać je ze służby.

Zaoszczędzone w ten sposób fundusze Dowództwo Wojennowzdusznitych Sił postanowiło przeznaczyć na utrzymanie w eksploatacji nowocześniejszych MiGów-29 (Silniki dla bułgarskich MiGów-29, 2015-10-22). Jednocześnie wojskowi oczekują na formalne rozpoczęcie procesu pozyskania nowych samolotów wielozadaniowych produkcji zachodniej, które zastąpią w służbie wspomniane MiGi-29 i uderzeniowe Su-25.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.