Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pakistan proponuje Bułgarii JF-17

Lotnictwo wojskowe, 05 marca 2015

Według miejscowej prasy, Pakistan chce zaproponować Bułgarii zakup samolotów JF-17 Thunder.

Jedynym użytkownikiem JF-17 są, jak na razie, wojska lotnicze Pakistanu / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Bułgarski dziennik Novinite opublikował wiadomość o możliwości złożenia przez Pakistan oferty zakupu samolotów wielozadaniowych JF-17 Thunder. Jak wiadomo, rząd w Sofii od lat poszukuje następców wysłużonych MiG-29 (Bułgarskie MiG-29 w WZL nr 2, 2015-01-23).

Swoje oferty złożyło 15 podmiotów, z których dowództwo Wojennowzdusznych Sił (wojsk lotniczych) wybrało do ostatecznej rozgrywki 3. Według Novinite pod uwagę brane są Eurofightery z zapasów Aeronautica Militare (wojsk lotniczych Włoch, Włosi przylecieli do Szawli, 2014-12-29), F-16 zmagazynowane w bazie Davis-Monthan i nowe szwedzkie Gripeny. Sofia ma wyrażać chęć nabycia 16 samolotów.

Amerykańskie samoloty mają być przekazane Bułgarii jako prezent, jednak odbiorca będzie musiał zapłacić za przywrócenie ich do stanu zdatności do lotu i ewentualne naprawy. Natomiast Gripeny mogłyby być dostarczone w ciągu 2 lat od podpisania kontraktu (Gripeny dla Słowacji coraz bardziej realne, 2015-02-03). W okresie przejściowym Wojennowzduszne Siły mogłyby używać do szkolenia samolotów wypożyczonych od szwedzkich Flygvapnet (wojsk lotniczych).

Zwolennikami zakupu nowych samolotów są b. dowódca Wojennowzdusznych Sił gen. dyw. Rumen Radew i b. szef sztabu sił zbrojnych Bułgarii, obecnie szef parlamentarnej komisji obrony gen. Miho Mihow. Wątpliwe jednak, by pakistańska oferta została wzięta pod uwagę.

JF-17 został bowiem opracowywany przez chińskie przedsiębiorstwo Chengdu Aerospace Company (CAC), a jego produkcją zajmuje się Pakistan Aeronautical Complex(PAC) w Kamra. W dodatku Thunder napędzany jest rosyjskim silnikiem Klimow RD-93. Wątpliwe więc, by Bułgaria, będąca członkiem NATO, zdecydowała się na zakup samolotów pochodzących z państwa niezrzeszonego w Sojuszu.

Pak Fiza’ya (wojska lotnicze Pakistanu) są jedynym użytkownikiem tego typu (Birma kupuje JF-17, 2014-06-30). Oznacza to, że miejscowe zakłady musiałyby zapewnić regularne dostawy części zamiennych i wykonywać ewentualne przeglądy bułgarskich JF-17.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.