Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Proton-M wyniósł na orbitę satelitę Eutelsat 9B

Astronautyka, 30 stycznia 2016

Dzisiaj o 1:20 czasu moskiewskiego (wczoraj o 22:20 UTC) z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta nośna Proton-M z satelitą Eutelsat 9B. 10 minut później blok przyspieszający Briz-M z satelitą oddzielił się od trzeciego stopnia rakiety. O 10:32 czasu moskiewskiego satelita trafił na zaplanowaną orbitę o wysokości 35 km. Służyło temu pięciokrotne włączenie silników.

Nocny start rakiety Proton-M z satelitą Eutelsat 9B / Zdjęcie: Roskosmos via ntv.ru

Dzisiejszy start został zrealizowany w ramach kontraktu International Launch Services (ILS, spółka zależna Centrum Kosmicznego  im. M.B. Chruniczewa) z Eutelsat Communications z siedzibą w Paryżu. W ciągu ostatnich 15 lat rakiety Proton wyniosły na orbity 11 satelitów Eutelsat. Dzisiejszy start został przeniesiony z 28 stycznia z powodu złych warunków atmosferycznych w rejonie Bajkonuru (Proton-M wystartował z Bajkonuru, 2015-12-25).

Eutelsat 9B to satelita telekomunikacyjny przeznaczony do transmisji sygnałów telewizji cyfrowej i danych nad terytorium Skandynawii i państw nadbałtyckich. Został zbudowany przez spółkę zależną Airbus Group – Airbus Defence and Space. Jest wyposażony w 56 transponderów pasam Ku. Jego masa startowa wynosi 5160 kg. Na orbicie ma funkcjonować co najmniej 15 lat.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.