Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Proton-M wystartował z Bajkonuru

Astronautyka, 25 grudnia 2015

Dziś o 0:31:19 czasu moskiewskiego (wczoraj 21:31:19 UTC) z platformy startowej nr 200 kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta nośna Proton-M z satelitą telekomunikacyjnym Express-AMU1. Ok. 9 minut później od rakiety oddzielił się blok przyspieszający Briz-M (o masie 28130 kg), który po kilku godzinach wyniósł ładunek na docelową orbitę geostacjonarną (51,5o).

Proton-M z satelitą Express-AMU1 staruje z kosmodromu Bajkonur / Zdjęcie: Roskosmos

Pierwszy stopień rakiety nośnej upadł w strefie Nr 25/15 w Kazachstanie, drugi w strefie Nr 327 w Ałtaju, a trzeci wpadł do Pacyfiku. Satelita Express-AMU1 znalazł się, po kolejnych manewrach, na właściwej orbicie o 9:43:19 czasu moskiewskiego. Wówczas nastąpiło jego oddzielenie od bloku przyspieszającego Briz-M.

Pokrycie sygnałem łączności przez satelitę Express-AMU1 nad Europą...

Express-AMU1 został zbudowany za 198 mln Euro przez europejski koncern Astrium dla Russian Satellite Communications Company (RSCC) na bazie platformy Eurostar E3000. To satelita telekomunikacyjny o wysokiej przepustowości, który może obsługiwać 71 transponderów w pasmach Ku (61) i Ka (10, w wielowiązkowych antenach tego pasma zastosowano bardzo innowacyjną technologię macierzową opracowaną przez Aribusa). Jako Eutelsat 36C ma służyć do utrzymywania łączności na terytorium FR, UE i Afryki. Przewidywany okres jego eksploatacji wynosi co najmniej 15 lat.

... i Afryką / Rysunki: Eutelsat

Dzisiejszy start Protona-M był już 18. w br. (Nieudany start Protona-M, 2015-05-16, Pierwszy w 2015 start Protona, 2015-02-01). Pierwotnie planowano go na 24 grudnia. Opóźnienie go o dobę wynikało z silnych wiatrów nad Bajkonurem. Poprzedni start Protona-M miał miejsce 13 grudnia. Wyniósł on wówczas na orbitę satelitę wojskowego Kosmos-2513.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.