Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwsi polscy modelarze w Afryce

Lotnictwo cywilne, 15 lutego 2016

Dwaj polscy modelarze – Przemysław Litewka i Andrzej Ziober – wzięli udział w konkursie w RPA. Oczywiście z sukcesami.

Przemysław Litewka i Andrzej Ziober w towarzystwie przedstawicielek Stowarzyszenia Polskiego w Kapsztadzie reprezentującego Polonię w RPA

W dniach 6-7 lutego w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki odbył się konkurs modeli redukcyjnych Model of the Year 2016. To jeden z dwóch konkursów odbywających się pod patronatem IPMS na kontynencie afrykańskim. Dwaj polscy modelarze – Przemysław Litewka i Andrzej Ziober – uzyskali zaproszenie do wzięcia udziału w tej imprezie modelarskiej. Organizatorem konkursu był IPMS Cape Peninsula, Cape Scale Modellers Club.

Fragment wystawy pokonkursowej Model of the Year 2016

Do konkursu zgłoszono 149 modeli, w zdecydowanej większości reprezentujących kategorie lotnicze. Jak na modelarskie realia tego kontynentu, frekwencja w tegorocznym konkursie była wysoka i w opinii organizatorów również największa w 29-letniej historii kapsztadzkiego klubu.

Przemysław Litewka startujący modelem Airco DH.9 zajął 2. miejsce w klasie modeli wykonanych w skali 1:32, 2. miejsce w ogólnej klasyfikacji do nagrody Most popular vote i 3. w nominacji do głównej nagrody konkursu – Best of show. Zwycięzcą obu tych dwóch najważniejszych wyróżnień uznano Andrzeja Ziobera, startującego modelem Mil Mi-6 wykonanym w skali 1:72.

Andrzej Ziober po odebraniu statuetki Best of show w towarzystwie organizatorów konkursu

Oprócz wielu trofeów zdobytych w Europie (w tym w największym europejskim konkursie modeli redukcyjnych, IPMS UK Scale ModelWorld, w 1995), po afrykańskim zwycięstwie Andrzej Ziober jest pierwszym polskim modelarzem, który przywiózł do kraju nagrody z największych konkursów modeli redukcyjnych organizowanych po za naszym kontynentem. Wcześniej, w 2009 w największym konkursie Ameryki Północnej, IPMS Nationals USA, zdobył jako pierwszy Polak i pierwszy europejczyk nagrodę Best aircraft.

Polski model Mi-6 i dwie główne nagrody – Most popular vote i Best of show / Zdjęcia: via Andrzej Ziober

W 2012, w Melbourne Model Expo w Australii został wyróżniony tytułami Peoples Choice i Best of show. W 2013, w Ameryce Południowej, podczas konkursu organizowanego przez APRJ IPMS Rio de Janeiro uzyskał dwie główne nagrody i 1. miejsce w klasie modeli lotniczych. W 2014 startował na kontynencie azjatyckim, zdobywając Gold Prize w Osaka Modelers Expo. W 2015, ponownie pojawił się w Ameryce Północnej, tym razem uczestnicząc w najpopularniejszym kanadyjskim konkursie CapCon w Ottawie, gdzie został nagrodzony Peoples Choice, Best aircraft i Best of show (Spektakularne zwycięstwo w Kanadzie, 2015-10-02).

Zagranicznym startom Andrzeja Ziobera patronuje Agencja Lotnicza Altair.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.