Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zwodowano 2. katamaran dla Omanu

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 13 kwietnia 2016

Austal zwodowało drugi z szybkich katamaranów transportowych, przeznaczonych dla marynarki wojennej Omanu.

Przyszły RNOV Al Naasir po zwodowaniu w stoczni Austala w Henderson w Australii Zachodniej. Co ciekawe, podczas niedawnych targów DIMDEX przedstawiciele producenta informowali, że okręt został już wówczas zwodowany...

W Henderson w Australii Zachodniej odbyła się ceremonia wodowania przyszłego RNOV Al Naasir (S12), szybkiego katamaranu transportowego, zbudowanego przez australijską grupę Austal dla marynarki wojennej Omanu. W najbliższych miesiącach okręt przejdzie serię intensywnych prób morskich, realizowanych w basenie portowym, a także u zachodnich wybrzeży kraju. Następnie jednostka zostanie przekazana użytkownikowi.

Obydwa szybkie katamarany transportowe marynarki wojennej Omanu na terenie stoczni Austala w Henderson. W najbliższy piątek ma odbyć się ceremonia chrztu jednostek. Następnie pierwsza w nich, przyszły RNOV Al Mubshir, wyruszy w podróż do kraju / Zdjęcia: Austal

Przyszły RNOV Al Naasir jest 2. katamaranem transportowym proj. HSSV 72 (High Speed Support Vessel), zamówionym przez Maskat. Przed kilkoma tygodniami pracownicy stoczni Austal ujawnili, że zakończono już testy morskie pierwszej z jednostek, przyszłego RNOV Al Mubshir (S11, DIMDEX 2016: Koniec testów Al Mubshir, 2016-03-29). Wkrótce okręt zostanie przekazany Omanowi.

Okręty proj. HSSV 72 mają 72 m długości i 18 m szerokości. Rozwijają 35 w. Zasięg, przy prędkości marszowej 12,5 w, wynosi ok. 4 tys. km. Na pokładzie znajdzie się miejsce dla 69 członków załogi i co najmniej 250 żołnierzy. Okręty oparto na projekcie katamaranów klasy Expeditionary Fast Transport (EPF, dawniej Joint High Speed Vessel), budowanych w Mobile, w Alabamie dla US Navy (Stępka pod USNS Yuma, 2016-04-03). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.