Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wyróżnienie dla Komendanta MOSG

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 31 maja 2016

Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kadm. SG Piotr Stocki odebrał wyróżnienie NAVSCIATTS Distinguished Alumni Award.

Komendant MOSG kadm. SG Piotr Stocki (z prawej) odbiera wyróżnienie NAVSCIATTS Distinguished Alumni Award z rąk gen. Raymonda Thomasa, szefa US SOCOM / Zdjęcie: NAVSCIATTS

NAVSCIATTS (Naval Small Craft Instruction and Technical Training School) od lat 1960. szkoli specjalistów morskich w zakresie taktyki, operacji i strategii wykorzystania jednostek pływających w operacjach specjalnych. Jest on elementem organizacyjnym w strukturze sił specjalnych Marynarki Wojennej USA (US Naval Special Warfare), podlegającym Dowództwu Operacji Specjalnych USA (US SOCOM).   

Ustanowione w 2013 wyróżnienie NAVSCIATTS Distinguished Alumni Award przyznawane jest rokrocznie szczególnie zasłużonym absolwentom. Jak podano w uzasadnieniu wyróżnienia, ma ono na celu uhonorowanie wybranych absolwentów w związku z tradycjami szkoły. Wyraża uznanie jej dowództwa dla formacji partnerskich reprezentowanych przez te osoby oraz podkreśla szczególne osiągnięcia wyróżnionego na forum krajowym i międzynarodowym.

Komendant MOSG odebrał wyróżnienie z rąk gen. Raymonda Thomasa, szefa US SOCOM. Ceremonia odbyła się 20 maja w siedzibie US SOCOM w Tampie na Florydzie.Kadm. SG Piotr Stocki ukończył w 2011 zorganizowany przez NAVSCIATTS kurs dla kadry kierowniczej szczebla strategicznego służb partnerskich poświęcony strategicznym aspektom użycia jednostek pływających w działaniach związanych z ochroną i bezpieczeństwem morskim, w tym antyterrorystycznych. Rok później, już w charakterze zaproszonego wykładowcy-eksperta uczestniczył w kolejnej edycji tego kursu, przedstawiając realizację zadań i najlepsze praktyki z perspektywy służb porządku publicznego – egzekwowania prawa, takich jak polska Straż Graniczna (MOSG w ćwiczeniu Renegade – Kaper , 2015-05-12, Nowa łódź w MOSG, 2014-12-24, SG-311 w modernizacji, 2014-11-05).

To dla nas ogromny honor i zaszczyt – powiedział gen. Raymond Thomas, wręczając wyróżnienie Komendantowi MOSG. Podkreślił, że od przeszło 28 lat kadm. SG Piotr Stocki pełni służbę na kluczowych stanowiskach związanych z ochroną granic, w tym granicy morskiej. Jest uosobieniem motta NAVSCIATTS – Silniejsi Razem. Mam nadzieję i wierzę w kontynuację oraz umacnianie relacji między Polską, Stanami Zjednoczonymi i Dowództwem Operacji Specjalnych.

Jak powiedział Komendant MOSG, kursy organizowane przez NAVSCIATTS to doskonała okazja do zdobycia najlepszych doświadczeń zawodowych i podjęcia dialogu, wymiany doświadczeń oraz budowania partnerstwa ze służbami innych krajów. Zaznaczył, że to bardzo dobra sposobność dyskusji o budowie i rozwoju współpracy pomiędzy siłami zbrojnymi a służbami egzekwowania prawa, takimi jak Straż Graniczna, na rzecz powszechnego bezpieczeństwa. Wielce sobie cenię liczne lekcje i dobre praktyki, które zdobyłem podczas szkolenia NAVSCIATTS. Otrzymanie tej nagrody jest wielkim honorem i przywilejem – zaznaczył kadm. Stocki.

Kmdr por. Clay Pendergrass, Komendant NAVSCIATTS, zaznaczył, że kadm. SG Piotr Stocki był i jest ambasadorem wartości NAVSCIATTS. Jednoczy nas wspólny cel, jakim jest ochrona naszych rodzin, narodów i świata. Nic nie wyrazi mojej wdzięczności, za to, że jest on kluczowym partnerem i reprezentantem naszego globalnego partnerstwa.

Komendant MOSG spotkał się również z dowódcą sektora Straży Wybrzeża USA St. Petersburg na Florydzie, komandorem Gregiem D. Case. W trakcie wizyty w siedzibie jednostki rozmawiano m.in. o działaniach realizowanych przez grupy kontrolne jednostek pływających US Coast Guard i MOSG.

Na podstawie informacji kpt. SG Andrzeja Juźwiaka


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.