W stoczni BVT w Govan odbyła się wczoraj uroczystość wodowania czwartego już niszczyciela Type 45, HMS Dragon. Okręt wejdzie do służby w 2012.
HMS Dragon zaraz po znalezieniu się na wodzie. Na burtach ma wymalowane 8-metrowe smoki. Mimo tego najbardziej charakterystycznym elementem sylwetki pozostaje ogromny, nieproporcjonalnie duży maszt, mieszczący w sobie nowoczesne systemy radiolokacyjne, które - w założeniu - mają wykrywać najbardziej zaawansowane technicznie pociski rakietowe, zagrażające nowym lotniskowcom / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii
Royal Navy złożyła ostatecznie zamówienie na 6 jednostek tego typu. Buduje je - kosztem 6,5 mld GBP - konsorcjum BVT Surface Fleet, joint-venture BAE Systems i VT Group. Głównym zadaniem nowych niszczycieli będzie ochrona zespołów lotniskowcowych, których trzon będą stanowiły dwa nowe, duże okręty typu Qeen Elizabeth, mające wejść do służby w latach 2015-2016 (zobacz: Kontrakt na brytyjskie lotniskowce).
Z tego powodu podstawowym uzbrojeniem niszczycieli są systemy przeciwlotnicze, wspierane przez nowoczesne systemy wykrywania celów powietrznych. Te pierwsze zintegrowane są w system PAAMS, tworzony m.in. przez wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych/przeciwrakietowych Aster 15 i Aster 30. Rozpoznanie i śledzenie celów realizowane jest natomiast przez 5 stacji radiolokacyjnych, w tym wielofunkcyjny radar śledzący SAMPSON, który - według nieoficjalnych informacji - może wykryć obiekt o echu odbicia radarowego piłki do krykieta, poruszającej się z prędkością do Ma3.
Możliwości zwalczania celów nawodnych i okrętów podwodnych są ograniczone. Type 45 są co prawda przygotowane, by w przyszłości zamontować na ich pokładach pociski przeciwokrętowe czy nowe systemy podwodne (dotyczy to nie tylko miejsce, ale i zapasu wyporności, który obecnie wynosi maksymalnie 8100 t), jednak na razie Londyn, z przyczyn finansowych, zrezygnował z takiego doposażenia.
Prace przy HMS Dragon rozpoczęły się cięciem pierwszych arkuszy blach (już nie na stępkę - okręty budowane są z modułów) 19 grudnia 2005. Obecnie rozpoczną się prace nad wyposażeniem jednostki.
Zwodowane, odpowiednio na początku 2006 i 2007, HMS Darling i HMS Dauntless, przechodzą obecnie próby morskie. Ta pierwsza jednostka powinna je zakończyć przyjęciem do służby już w przyszłym miesiącu (zobacz: 2. etap prób HMS Darling). Trzeci niszczyciel, HMS Diamond, zwodowany 27 listopada ubiegłego roku, ciągle jest doposażony i nie rozpoczął jeszcze prób morskich.