Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chrzest USNS Yuma

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 21 sierpnia 2016

Wczoraj ochrzczono szybki katamaran transportowy USNS Yuma, typu Spearhead.

Janet Napolitano rozbija butelkę szampana o kadłub USNS Yuma / Zdjęcie: Austal USA

W stoczni Austal USA w Mobile odbyła się wczoraj ceremonia chrztu szybkiego katamarana transportowego USNS Yuma (EPF 8), typu Spearhead, klasy EPF (Expeditionary Fast Transport, dawniej Joint High Speed Vessel). Gośćmi uroczystości byli przedstawiciele dowództwa US Navy, a także pracownicy stoczniowi, którzy odpowiadają za budowę jednostki.

USNS Yuma (EPF 8) będzie 4. okrętem w historii US Navy, nazwanym dla uhonorowania miasta Yuma w Arizonie. Jego matką chrzestną została p. Janet Napolitano, która w latach 2003-2009 piastowała urząd gubernator stanu Arizona. Z kolei od stycznia 2009 do września 2013 Napolitano pełniła funkcję Sekretarz Bezpieczeństwa Krajowego USA.

USNS Yuma jest 8. okrętem klasy EPF budowanym dla US Navy (Przygotowania do budowy 12. EPF, 2016-05-05). Jego konstrukcję zapoczątkowano wiosną, ceremonią położenia stępki (Stępka pod USNS Yuma, 2016-04-03). Dostawę przewidziano na marzec 2017. Kilka miesięcy później jednostka powinna znaleźć się w linii.

Okręty klasy EPF służą US Navy do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego, a także zaopatrzenia w rejony działań bojowych. Mogą zabrać na pokład ponad 300 wojskowych i co najmniej 600 t wyposażenia. Zgodnie z przyjętą przez USN zasadą, jednostki nazywane są od małych miast lub miejscowości, które odzwierciedlają tradycyjne amerykańskie wartości.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.