Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

SENER Polska pomaga w montażu Euclida

Astronautyka, 18 października 2016

SENER Polska zaprojektuje, wykona i przetestuje mechanizmy niezbędne do bezpiecznego montażu sondy Euclid.

Zestaw 6 ręcznych manipulatorów rozmieszczonych dookoła satelity

Celem misji Euclid jest zrozumienie, dlaczego Wszechświat rozszerza się w tempie, jakie obserwujemy. Fizycy podejrzewają, że czynnikiem, który ma znaczący wpływ na to zjawisko jest ciemna energia. Przyrządy badawcze sondy Euclid mają pozwolić spojrzeć na obraz Wszechświata sprzed 10 mld lat. Zadaniem SENER Polska jest zaprojektowanie, wykonanie i przetestowanie 13 urządzeń wspomagających montaż dużego satelity, jakim jest sonda Euclid. Projekt ten jest realizowany na zlecenie Thales Alenia Space, głównego wykonawcy misji kosmicznej. SENER Polska dostarczył pierwszą transzę urządzeń, spośród trzech zaplanowanych (Powstało Thales Alenia Space Polska, 2015-06-09).

Kluczowymi podzespołami wchodzącymi w skład zestawu MGSE są urządzenia odpowiedzialne za przemieszczanie satelity w różnych płaszczyznach. Wyposażono je dodatkowo w mechanizmy utrzymujące konstrukcję w pożądanym położeniu, nawet przy zmianie środka ciężkości, do której dochodzi w wyniku montażu kolejnych elementów. SENER Polska zbuduje również urządzenie symulujące satelitę Euclid – jego gabaryty, masę i położenie środka ciężkości. W najcięższej konfiguracji, służącej do testów wytrzymałościowych, urządzenie ma podwójną masę sondy Euclid, czyli 4,7 t.

Tylko kilka przedsiębiorstw w Europie, oprócz SENER Polska, specjalizuje się w projektowaniu urządzeń do montażu satelitów (Sener Polska w programie ExoMars, 2016-08-30). Niemal każdy satelita jest jedyny w swoim rodzaju. Konstrukcje te mają masę co najmniej kilkuset kg, a najczęściej kilka t i zawierają tysiące części i kilometry przewodów. Aby złożyć takiego kolosa, buduje się specjalne urządzenia do montażu. Umożliwiają one precyzyjne podnoszenie satelity i przenoszenie go za pomocą specjalnych suwnic, obracanie we wszystkich kierunkach w celu umożliwiania dostępu technikom, transportowanie do komór testowych oraz na miejsce startu, a na końcu umieszczenie w ładowni rakiety nośnej.

Urządzenie do podnoszenia satelity w konfiguracji pionowej / Rysunki: SENER Polska

 W produkcji MGSE polegamy na współpracy z siecią doświadczonych polskich partnerów, którzy dostarczają produkty np. dla sektora kolejowego. W tej branży potrzebne są zbliżone kompetencje, co w przemyśle kosmicznym. My również potrzebujemy suwnic i dźwigów, które przenoszą w wielu płaszczyznach wielotonowe obiekty i gwarantują bezpieczeństwo ekip montażowych – mówi Aleksandra Bukała, dyrektor generalna SENER Polska.

SENER Polska zaangażowany jest również w opracowanie kluczowego podzespołu sondy EUCLID, jakim jest mechanizm rozkładający i pozycjonujący antenę kierunkową wykorzystywaną do utrzymania łączności satelity z ziemią. Polscy inżynierowie odpowiadają za analizy numeryczne, a także integrację i testy siłowników wykorzystywanych w modelach kwalifikacyjnych oraz w modelu do prób w locie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.