Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowy śmigłowiec Royal Marines

Lotnictwo wojskowe, 01 listopada 2016

W zakładach Leonardo w Yeovil oblatano pierwszy śmigłowiec Merlin HC Mk4, przeznaczony dla Royal Marines.

Do końca 2020 Commando Helicopter Force będzie dysponować 25 Merlinami HC Mk4/4A / Zdjęcie: Royal Navy

Pierwszy Merlin HC Mk4 (AW101) wzbił się w powietrze w roku, w którym Royal Marines (królewska piechota morska) obchodzi 352. rocznicę powstania. Według oficjalnej relacji oblot wiropłata odbył się w ubiegłym tygodniu – zdjęcie datowane jest na 24 października.

Obecnie 2 eskadry wchodzące w skład Commando Helicopter Force, stacjonujące w bazie Yeovilton – 845. i 846. – eksploatują Merliny HC Mk3/3i (ostatnia wersja, przejściowa, ma pewne ulepszenia zastosowane w HC Mk4, Zmodernizowany Merlin dla Royal Navy, 2015-10-19). W ramach przedsięwzięcia Merlin Life Sustainment Programme (MLSP) koncern Leonardo (d. AgustaWestland) przekaże Royal Navy (królewskiej marynarce wojennej W. Brytanii) 25 Merlinów HC Mk3/3A, które zostaną zmodernizowane do wersji HC Mk4/4A.

Modernizacja polega na zabudowaniu nowej głowicy wirnika nośnego, umożliwiającej ręczne składanie łopat, zmodyfikowanego podwozia, lepiej przystosowanego do operowania z pokładu okrętu, mechanizmu automatycznego składania łopat wirnika nośnego i belki ogonowej, dodatkowych okuć do kotwiczenia i mocowania lin desantowych. Śmigłowce wyposażono też w awionikę identyczną z zabudowaną w używanych obecnie Merlinach HM2, obejmującą 5 wskaźników i 2 ekrany dotykowe i nowe urządzenia łączności, m. in. transponder pracujący w paśmie I.

Merliny HC Mk4/4A zastąpią w jednostkach Royal Marines Sea Kingi HC Mk4, używane do wsparcia działań desantowych. Ostatni z 25 wiropłatów tego typu trafi do rąk lotników Commando Helicopter Force przed końcem 2020.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.