W Nowym Meksyku przeprowadzono drugą próbę z użyciem zmodernizowanego pocisku rakietowego TACMS.
Lockheed Martin poinformował o przeprowadzeniu 2. próby z użyciem zmodernizowanego zestawu rakietowego ziemia-ziemia TACMS (Tactical Missile System). Przedsięwzięcie zorganizowano na terenie poligonu artyleryjskiego White Sands w Nowym Meksyku (Udany test zmodernizowanego TACMS, 2016-11-10).
Organizatorzy próby wystrzelili TACMS z mobilnej wyrzutni HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) w kierunku celu odległego o ok. 85 km. Po przeleceniu zakładanego dystansu pocisk trafił w wyznaczony obiekt, spełniając wszystkie cele testu i demonstrując skuteczność ulepszonego zapalnika zbliżeniowo-wysokościowego. Dodatkową cechą nowego, zmodernizowanego pocisku TACMS jest zwiększona skuteczność eliminowania nieprecyzyjnie zlokalizowanych celów.
– Drugi udany test w locie potwierdza skuteczność usprawnień technologicznych, które wprowadzamy w modelu TACMS – powiedział Scott Greene, wiceprezes Lockheed Martin Missiles and Fire Control, kierujący działem Precision Fires/Combat Maneuver Systems. – Jesteśmy całkowicie przekonani, że w razie potrzeby użycia, zmodernizowane pociski TACMS zapewnią naszym oddziałom nieporównywalny poziom precyzji i skuteczności w eliminowaniu celów – dodał.
W ramach prowadzonego przez US Army programu przedłużania okresu użytkowania uzbrojenia, unowocześnione pociski zostały wyposażone w najnowocześniejsze systemy elektroniczne naprowadzania i dodatkową zdolność rażenia celów powierzchniowych bez pozostawiania niewybuchów. Proces modernizacji TACMS oznacza rozmontowanie i rozbrojenie pocisków TACMS Block 1 i 1A z głowicami kasetowymi, które nie są zgodne z Konwencją o broni kasetowej z 2008 i zastąpienie ich nowymi jednolitymi głowicami. Modernizacja polega też na odnowieniu 10-letniego okres trwałości magazynowej pocisków (Udany test zmodernizowanego TACMS, 2016-11-10).