Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Finowie rezygnują z ATACMS

Wojska lądowe, 31 marca 2014

Fińskie media informują o zrezygnowaniu Helsinek z planów zakupu pocisków balistycznych bardzo krótkiego zasięgu rodziny MGM-140 ATACMS.

Zdjęcie: MO Finlandii

Decyzja o zrezygnowaniu z zakupu ATACMS (Army TACtical Missile System) od USA ma wynikać ze zbyt wysokiej ceny. Za 70 pocisków M39 Block 1A ATACMS wraz z wyposażeniem dodatkowym Finowie mieli zapłacić około 100 mln EUR (417,6 mln zł). Władze w Helsinkach uznały, że to zbyt duży koszt, jak na uzbrojenie opracowane w latach 1980. zeszłego stulecia.

Finowie zamierzali uzbroić w ATACMS gąsienicowe wyrzutnie systemu M270 MLRS (Multiple Launch Rocket System) (na zdjęciu), zakupione w 2006 od Holandii za cenę 30 mln EUR (125,3 mln zł) (lokalne określenie 298 Raskas RaketinHeitin, RsRakH 06). Dla przypomnienia, pod koniec zeszłego roku Helsinki ogłosiły również zakup około 10 zestawów MLRS od Danii, wartość których miała wynieść 4,8 mln EUR (20 mln zł). Duńskie zestawy, odmiennie niż holenderskie, mają służyć przede wszystkim do celów szkoleniowych, w związku z czym zostały pozbawione części wyposażenia, w tym tego układów kierowania ogniem.

Odstępując od zakupu ATACMS, Finowie deklarują jednocześnie zamiar nabycia podobnych systemów bojowych za korzystniejszą cenę. W najbliższych miesiącach należy spodziewać się więc wznowienia prac analitycznych, mających wyłonić pożądany docelowy produkt oraz sprzedawcę.

Zapowiadany zakup pocisków balistycznych bardzo krótkiego zasięgu to kolejne z serii przedsięwzięć zmierzających do podniesienia potencjału obronnego państwa. Podobnie jak nabycie 100 ex-holenderskich czołgów podstawowych Leopard 2A6 (Holandia sprzedała Leopardy, 2014-01-16). Ze względu na cięcia wydatków obronnych, resort obrony Finlandii zapowiedział nastawienie się w najbliższych latach na zakupy używanego uzbrojenia oferowanego przez państwa sojusznicze.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.