Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Finowie rezygnują z ATACMS

Wojska lądowe, 31 marca 2014

Fińskie media informują o zrezygnowaniu Helsinek z planów zakupu pocisków balistycznych bardzo krótkiego zasięgu rodziny MGM-140 ATACMS.

Zdjęcie: MO Finlandii

Decyzja o zrezygnowaniu z zakupu ATACMS (Army TACtical Missile System) od USA ma wynikać ze zbyt wysokiej ceny. Za 70 pocisków M39 Block 1A ATACMS wraz z wyposażeniem dodatkowym Finowie mieli zapłacić około 100 mln EUR (417,6 mln zł). Władze w Helsinkach uznały, że to zbyt duży koszt, jak na uzbrojenie opracowane w latach 1980. zeszłego stulecia.

Finowie zamierzali uzbroić w ATACMS gąsienicowe wyrzutnie systemu M270 MLRS (Multiple Launch Rocket System) (na zdjęciu), zakupione w 2006 od Holandii za cenę 30 mln EUR (125,3 mln zł) (lokalne określenie 298 Raskas RaketinHeitin, RsRakH 06). Dla przypomnienia, pod koniec zeszłego roku Helsinki ogłosiły również zakup około 10 zestawów MLRS od Danii, wartość których miała wynieść 4,8 mln EUR (20 mln zł). Duńskie zestawy, odmiennie niż holenderskie, mają służyć przede wszystkim do celów szkoleniowych, w związku z czym zostały pozbawione części wyposażenia, w tym tego układów kierowania ogniem.

Odstępując od zakupu ATACMS, Finowie deklarują jednocześnie zamiar nabycia podobnych systemów bojowych za korzystniejszą cenę. W najbliższych miesiącach należy spodziewać się więc wznowienia prac analitycznych, mających wyłonić pożądany docelowy produkt oraz sprzedawcę.

Zapowiadany zakup pocisków balistycznych bardzo krótkiego zasięgu to kolejne z serii przedsięwzięć zmierzających do podniesienia potencjału obronnego państwa. Podobnie jak nabycie 100 ex-holenderskich czołgów podstawowych Leopard 2A6 (Holandia sprzedała Leopardy, 2014-01-16). Ze względu na cięcia wydatków obronnych, resort obrony Finlandii zapowiedział nastawienie się w najbliższych latach na zakupy używanego uzbrojenia oferowanego przez państwa sojusznicze.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.