Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Eutelsat 172B gotowy do lotu

Astronautyka, 25 stycznia 2017

W zakładach Airbusa w Tuluzie dobiegł końca montaż Eutelsat 172B, pierwszego zbudowanego w Europie satelity z napędem elektrycznym.

Satelita Eutelsat 172B zostanie wyniesiony na orbitę w kwietniu / Zdjęcie: Airbus Defence and Space

Satelita wykonany na zamówienie Eutelsat obecnie przechodzi końcowe testy, po czym zostanie wysłany do Kourou w Gujanie Francuskiej, skąd rakieta Ariane 5 wyniesie go na orbitę w kwietniu 2017. Eutelsat 172B, którego masa startowa wynosi zaledwie 3500 kg, jest pierwszym satelitą wysokiej mocy (13 kW).

Na pokładzie tego innowacyjnego statku kosmicznego znajdą się trzy oddzielne moduły, dzięki którym Eutelsat będzie mógł lepiej obsługiwać rynki w rejonie Azji i Pacyfiku: moduł działający w paśmie C, typowy moduł działający w paśmie Ku oraz moduł o wysokiej przepustowości, zaprojektowany specjalnie dla potrzeb łączności w locie w korytarzach powietrznych nad Pacyfikiem (Kontrakt na Eutelsat 5 West B, 2016-10-12).

Eutelsat 172B oparty jest na opracowanym przez Airbus Defence and Space Eurostar E3000 w najnowszej wersji EOR (Electric Orbit Raising). Wersja ta wykorzystuje napęd elektryczny do wstępnego podniesienia orbity oraz wszystkich manewrów orbitalnych. Wynikające z tego zmniejszenie masy umożliwia wystrzelenie satelity przez rakietę Ariane 5 z mniejszą ilością stopni, co obniża koszty wyniesienia na orbitę.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.