Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

ESPS Duero dołączył do SNMCMG2

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 30 stycznia 2017

W minioną sobotę do Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 dołączył niszczyciel min ESPS Duero marynarki wojennej Hiszpanii.

Włączenie niszczyciela min ESPS Duero do Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 pod polskim dowództwem odbyło się w porcie La Spezia / Zdjęcie: kmdr ppor. Piotr Adamczak, DO RSZ

Załoga hiszpańskiego niszczyciela min ESPS Duero (M35), typu Segura, dowodzonego przez kmdr ppor. Guillermo Felipe Tosara Hernandeza, została przywitana przez dowódcę Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2), kmdr por. Aleksandra Urbanowicza (Objęcie dowodzenia SNMCMG2, 2017-01-18). Następnie odbyły się spotkania robocze w poszczególnych działach i grupach sztabowych, aby sprawdzić i doprecyzować wprowadzone zasady współdziałania pomiędzy sztabem NATO-wskiego Zespołu a załogą ESPS Duero. Od początku tego tygodnia hiszpańska jednostka będzie uczestniczyła w ćwiczeniach na morzu wspólnie z okrętem flagowym ORP Kontradmirał X. Czernicki (ORP Kontradmirał X. Czernicki w Portsmouth, 2017-01-11). Przeprowadzi też ćwiczebną operację poszukiwania, lokalizacji i niszczenia min morskich pod rozkazami polskich oficerów sztabu SNMCMG2.

Pierwsza część naszej działalności w ramach PKW Czernicki przeznaczona była na trening Sztabu Zespołu, tak aby się upewnić, że wszyscy jego członkowie precyzyjnie i dokładnie rozumieją cel i zadania naszej misji oraz jej priorytety w nadchodzących miesiącach – zaznaczył kmdr por. Aleksander Urbanowicz. – Dzisiaj do Zespołu dołączył pierwszy niszczyciel min ESPS Duero, co pozwoli nam na wykonywanie zadań w ramach działań przeciwminowych. Oczekujemy teraz kolejnych okrętów w Zespole, które wzmocnią nasze zdolności w tym zakresie – dodał.

ESPS Duero jest jednym z serii 6 niszczycieli min typu Segura. Stępkę pod okręt położono 28 kwietnia 2003 i po niespełna 15 miesiącach, 5 lipca 2004, wcielono go do służby. W skład załogi Duero wchodzi 7 oficerów oraz 37 podoficerów i marynarzy. Jednostka wypiera 540 t. i rozwija do 13 w. Zasięg wynosi ok. 3700 km. Na jej uzbrojenie składa się m.in. 20-mm działo morskie Bazan/Oerlikon. W wyposażeniu znajdują się również bezzałogowe pojazdy głębinowe służące do rozpoznania i zwalczania min morskich oraz system pozwalający na poszukiwanie, wykrywanie i neutralizację różnorodnej amunicji bojowej zalegającej na dnie morskim.

Na podstawie informacji kmdra ppor. Piotra Adamczaka, DO RSZ


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra