Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zastosowanie bojowe Mi-14PŁ

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 16 lutego 2017

Personel Darłowskiej Grupy Lotniczej wykonał wczoraj loty na zastosowanie bojowe śmigłowca Mi-14PŁ.

Bałtyk to akwen wręcz idealny do prowadzenia skrytych działań przez okręty podwodne. Sprzyja temu nietypowa charakterystyka hydrologiczna, a także występowanie wielu warstw wody o zmiennej temperaturze i zasoleniu. Powoduje to, że OP idący w zanurzeniu jest trudny do wykrycia i śledzenia, a jego zwalczenie jest jednym z głównych zadań lotnictwa morskiego / Zdjęcie: Gdyńska Brygada Lotnictwa MW

Scenariusz ćwiczeń prowadzonych na poligonie morskim w rejonie Ustki zakładał m.in. oznaczanie pozycji celu symulującego nieprzyjacielski okręt podwodny, za pomocą lotniczych pław sygnalizacyjnych. Następnie, po wypracowaniu danych do przeprowadzenia ataku na OP, załoga śmigłowca Mi-14PŁ wykonywała zejście bojowe zakończone niszczeniem celu przy użyciu bomb głębinowych PŁAB-250-120.

Śmigłowce Mi-14PŁ wyposażone są w specjalistyczne systemy wykrywania i śledzenia okrętów podwodnych: stację hydroakustyczną, detektor anomalii magnetycznych oraz wyrzucane pławy radiohydroakustyczne. Posiadają również systemy wspierające wypracowanie i przeprowadzenie skutecznego ataku. Wiropłaty mogą być uzbrojone w bomby głębinowe lub torpedę MU90. W skład załogi Mi-14PŁ wchodzi 2 pilotów, technik pokładowy i nawigator-operator systemów poszukiwawczo-uderzenowych pełniący funkcję oficera taktycznego.

Do niedawna Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej dysponowała 8 śmigłowcami Mi-14PŁ. Z powodu wyczerpania resursu zakończono już eksploatację 4 wiropłatów. Resurs pozostałych upływa pod koniec 2021. Do prowadzenia działań ZOP lotnictwo morskie posiada także 4 śmigłowce pokładowe SH-2G i samolot patrolowy Bryza Bis (SH-2G na manewrach w Norwegii, 2017-02-01).

Na podstawie informacji GBL MW


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.