Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Powrót ORP Gen. T. Kościuszko

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 13 września 2016

W piątek fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko powróci do Gdyni po zakończeniu dwumiesięcznej misji bojowej na Morzu Śródziemnym, Egejskim i Czarnym.

Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko zakończyła misję na Morzu Śródziemnym. W piątek okręt powróci do Gdyni / Zdjęcie: MW RP

W najbliższy piątek o godz. 10:00 w Porcie Wojennym w Gdyni odbędzie się uroczystość powitania załogi fregaty rakietowej ORP Gen. T. Kościuszko (273), typu Oliver Hazard Perry. Z ramienia morskiego rodzaju sił zbrojnych w ceremonii udział wezmą między innymi: Inspektor Marynarki Wojennej kadm. Mirosław Mordel i Dowódca 3. Flotylli Okrętów kmdr Krzysztof Jaworski.

Od 5 lipca do 31 sierpnia załoga fregaty rakietowej ORP Gen. T. Kościuszko uczestniczyła w misji w ramach Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 2 (SNMG 2, Nowa misja ORP Gen. T. Kościuszko, 2016-06-30). Na pokładzie okrętu służbę pełniła też załoga lotnicza i personel obsługowy śmigłowca morskiego SH-2G (nr takt. 163544) i pododdział wojsk specjalnych. Głównym zadaniem polskiego okrętu było przeciwdziałanie nielegalnemu przemytowi ludzi drogą morską.

Podczas misji fregata ORP Gen. T. Kościuszko przeszła ponad 23 tys. km. Okręt uczestniczył w 11 akcjach zapobiegania nielegalnej imigracji. Polscy marynarze namierzyli około 300 osób, które próbowały przedostać się do Europy drogą morską (ORP Gen. T. Kościuszko ratuje imigrantów, 2016-08-17).

Mimo obecności w rejonie tureckich i greckich okrętów w ok. 80% przypadków to załoga ORP Gen. T. Kościuszko jako pierwsza wykrywała łodzie z imigrantami i naprowadzała pozostałe jednostki na zlokalizowany cel. Polska fregata była jedną z najaktywniejszych w zespole, szczególnie na Morzu Egejskim.

Misja okrętu została bardzo pozytywnie oceniona przez sojuszników, zwłaszcza Greków i polskie placówki dyplomatyczne w regionie. Podczas dwumiesięcznej misji ORP Gen. T. Kościuszko odbył wizyty portowe w miejscowościach: Rota na południu Hiszpanii, Augusta we Włoszech, Konstanta w Rumunii, Pireus i Souda w Grecji, Uzunada w Turcji, La Valetta na Malcie i Lizbona w Portugalii. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.