Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kosowo poszukuje śmigłowców

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 24 kwietnia 2017

Republika Kosowa ma zainicjować proces zamówienia śmigłowców wielozadaniowych.

Republika Kosowa nie ma kontrolowanych przez rząd jednostek lotniczych i pozostaje niemal całkowicie uzależniona od śmigłowców KFOR / Zdjęcie: Igor Bozinovski

Republika Kosowa ma zainicjować proces zamówienia nowych śmigłowców wielozadaniowych, a jej instytucje nawiążą kontakty z renomowanymi producentami wiropłatów, którzy chcieliby być zaangażowani w ten proces. Decyzja taka została podjęta 18 kwietnia w biurze premiera Kosowa Isy Mustafy w wyniku wyczerpującej dyskusji pomiędzy członkami międzyresortowego zespołu, utworzonego w celu określenia krajowych potrzeb i sformułowania warunków zamówień na śmigłowce, odpowiadających wymaganiom operacyjnym i możliwościom finansowym rządu w Prisztinie.

Według komunikatu prasowego premiera Mustafy, w spotkaniu udział wzięli także wicepremier Hajredin Kuci, minister ds. sił bezpieczeństwa Haki Demolli, dowódca sił bezpieczeństwa gen. broni Rrahman Rama, minister spraw wewnętrznych Skënder Hyseni, dyrektor generalny policji Shpend Mexhuani i minister zdrowia Imet Rrahmani. Zespól doszedł do wniosku, że wyposażenie Republiki Kosowa w śmigłowce zwiększy zdolność lotniczą istniejących obecnie instytucji, która obecnie nie istnieje, ale jest realną potrzebą radzenia sobie ze stanami kryzysowymi i innymi sytuacjami w kraju.

Republika Kosowa to terytorium sporne w południowej Europie, które ogłosiło swoją niepodległość 17 lutego 2008. Kraj ten jest uznawany przez 111 ze 193 państw członkowskich ONZ, 23 z 28 Unii Europejskiej i 24 z 28 NATO, jednakże formalnie jest państwem nieuznawanym. Od zakończenia wojny domowej był to protektorat administrowany przez ONZ przy pomocy wojsk NATO (KFOR).

Ostatnio rząd w Prisztinie zmagał się z silną opozycją NATO i Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie planów przekształcenia słabo uzbrojonych sił bezpieczeństwa w liczącą 5000 żołnierzy armię narodową, wyposażoną w broń ciężką i jednostkę śmigłowców wojsk lądowych. Bałkański naród, liczący prawie 2 miliony ludzi, jest pozbawiony kontrolowanych przez rząd jednostek lotniczych i pozostaje niemal całkowicie uzależniony od śmigłowców KFOR (Szkolenie nowej zmiany PKW KFOR, 2017-03-16).

Wysiłki kierowanego przez premiera Mustafę zespołu międzyresortowego mają na celu zakup 4-6 śmigłowców lekkich lub średnich, przystosowanych do wykonywania zadań porządku publicznego, poszukiwania i ratownictwa, ratownictwa medycznego, zwalczania pożarów i transportu osób i ładunków.

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.