Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tokio rezygnuje z F-22

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 29 grudnia 2008

Według doniesień japońskich mediów, miejscowy rząd rezygnuje z prób przekonania Waszyngtonu do pomysłu sprzedaży myśliwców F-22. Powodem jest już niemal pewne zakończenie produkcji tych samolotów.

Najstarsze japońskie F-15J i DJ (oparte o modele C/D) mają już za sobą ponad 25 lat służby / Zdjęcie: USAF

Nieco ponad 200 myśliwsko-bombowych F-15J i JD, stanowi obecnie trzon sił japońskich wojsk lotniczych. Pierwsze z nich zostały dostarczone w 1981 z USA. Większość, w latach 1981-1997, wyprodukowały na licencji zakłady Mitsubishi.

Obecnie Tokio zabiega o następcę tych samolotów. Przez kilka lat rząd Japonii starał się o zakup kilkudziesięciu F-22 Raptor, jednak Amerykanie zdecydowanie przeciwstawiali się takiej transakcji, chcąc chronić unikalne technologie, zastosowane przy jego budowie (zobacz: Japonia odkłada decyzję o zakupie nowych myśliwców).

Według wczorajszego dziennika Yomiuri, jeden z anonimowych przedstawicieli rządu stwierdził, że otrzymali potwierdzone informacje o chęci zakończenia produkcji F-22 przez administrację Baracka Obamy. Powodem jest kryzys gospodarczy i pewne już zmniejszenie wpływów budżetowych w nadchodzącym roku. Tymczasem nawet Japonii nie stać na ponoszenie ogromnych kosztów ponownego uruchomienia linii produkcyjnej.

Dlatego władze w Tokio zdecydowały się o zakończeniu prób pozyskania Raportów i znalezienia alternatywnych następców F-15. Według dostępnych informacji, rozważany jest m.in. zakup samolotów Eurofighter, najnowszej, projektowej wersji F-15 (opartej na samolotach dostarczanych Korei Południowej i Singapurowi) oraz F-35. Istnieje również możliwość głębokiej modernizacji najmłodszych, japońskich maszyn. Decyzja w tej sprawie nie zapadnie jednak wcześniej niż w 2010.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra