Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sri Lanka odebrała nowy patrolowiec

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 27 lipca 2017

Marynarka wojenna Sri Lanki odebrała pierwszy okręt patrolowy proj. Advanced Offshore Patrol Vessel.

Okręty patrolowe proj. AOPV zostały zamówione w 2014. Druga z jednostek ma trafić do odbiorcy na przełomie 2017/2018 / Zdjęcie: GSL

W indyjskiej Goa Shipyard Ltd. na zachodzie kraju odbyła się ceremonia przekazania marynarce wojennej Sri Lanki pierwszego okrętu patrolowego proj. Advanced Offshore Patrol Vessel (AOPV). Ceremonia przyjęcia go do służby została zapowiedziana na 2 sierpnia. Następnie jednostka ma rozpocząć działania operacyjne, do których należeć będzie m.in. patrolowanie wód morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej Sri Lanki, zwalczanie przemytu narkotyków i innych substancji odurzających, operacje poszukiwawczo-ratownicze (SAR) i pomoc w ochronie środowiska naturalnego.

Stępkę pod pierwszy okręt patrolowy proj. AOPV położono 10 września 2014. W czerwcu ub.r. jednostka została zwodowana (Wodowanie pierwszego patrolowca Sri Lanki, 2016-06-15). W ostatnich miesiącach patrolowiec przechodził prace wykończeniowe i testy, oceniające jego stan techniczny i potencjał operacyjny. Obecnie w stoczni GSL trwają prace nad drugim z okrętów proj. AOPV (Wodowanie 2. patrolowca Sri Lanki, 2016-12-23).

Okręty patrolowe proj. AOPV mają 105,7 m długości i 13,6 m szerokości. Wypierają 2350 t i rozwijają do 24 w. Zasięg maksymalny obliczany jest na ok. 13 tys. km, przy założeniu że okręt będzie poruszał się z prędkością ekonomiczną 12-14 w. Na pokładzie będzie mógł stacjonować lekki śmigłowiec. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.