Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indyjskie patrolowce dla Sri Lanki

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 06 września 2013

Indie planują przekazanie Sri Lance dwóch pełnomorskich okrętów patrolowych. Krok ten ma przyczynić się do poprawy i zacieśnienia relacji polityczno-wojskowych pomiędzy państwami.

Przekazanie Sri Lance pełnomorskich okrętów patrolowych pozwoli Indiom na osiągnięcie dwóch zasadniczych celów: zacieśnienie relacji polityczno-wojskowych z południowym sąsiadem, a także poprawę bezpieczeństwa wód Oceanu Indyjskiego, zagrożonych przybierającym na sile zjawiskiem piractwa morskiego. Na zdjęciu pierwszy indyjski patrolowiec typu Saryu, INS Saryu (P54) / Zdjęcie: MO Indii

Informację o przekazaniu jednostek podały w ostatnich dniach indyjskie media, powołujące się na źródła w resorcie obrony. Nie określono jednak, o jaki typ okrętów chodzi. Wiadomo jednak, że za ich budowę odpowiadać ma zlokalizowana w stanie Goa na zachodzie kraju stocznia Goa Shipyard Limited (GSL).

To z kolei wskazuje, że może chodzić o jednostki w wersjach: 90- lub 105-metrowej. Warto przypomnieć, że te drugie budowane są obecnie dla marynarki wojennej Indii i wprowadzane do służby jako patrolowce typu Saryu (INS Saryu przyjęty do służby, 2013-01-21). Docelowo Hindusi zamierzają użytkować co najmniej 9 jednostek omawianego typu.

Nie wiadomo, w jakiej konfiguracji będą występować przekazywane Sri Lance okręty patrolowe. Nawet jeżeli będą to jednostki typu Saryu, przyszły użytkownik może zażądać dokonania częściowej modyfikacji konstrukcji (w porównaniu do tych indyjskich), przystosowujących je do specyficznych wymogów służby. Mimo wszystko omawiane patrolowce i tak powinny być wówczas zbliżone pod względem własności technicznych do tych przekazywanych marynarce wojennej Indii. Te mają 105 m długości i 12,9 m szerokości. Rozwijają prędkość 25 w., a ich zasięg maksymalny przy prędkości 16 w. wynosi 11 tys. km / Zdjęcie: Broadsword

Nie wiadomo, na jakiej zasadzie wspomniane okręty mają zostać przekazane Sri Lance. Bardzo możliwe, że Indie zdecydują się na sfinansowanie zakupu patrolowców w ramach wieloletniej pożyczki. Takie rozwiązanie wpisywałoby się w typowe dla New Delhi działanie, co potwierdza m.in. przekazanie Tanzanii blisko 700 pojazdów wojskowych (Indyjskie pojazdy wojskowe dla Tanzanii, 2013-08-21).

Bez względu na formę realizacji omawianych planów, wprowadzenie do służby dwóch nowych patrolowców w znacznym stopniu podniesie potencjał bojowy marynarki wojennej Sri Lanki. W chwili obecnej użytkuje ona cztery pełnomorskie okręty patrolowe, w tym jeden ex-indyjski typu Sukanya, SLNS Sayura (P 620) (ex-Sarayu (P 54).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.