Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Eutelsat 172B na orbicie geostacjonarnej

Astronautyka, 13 października 2017

Nowy satelita telekomunikacyjny Eutelsat 172B, zbudowany przez Airbusa na zamówienie Eutelsat, jednego z czołowych światowych operatorów satelitarnych, dotarł na orbitę geostacjonarną, bijąc rekord najszybszego elektrycznego podwyższenia orbity (EOR).

Satelita Eutelsat 172B ma rozpocząć komercyjną działalność w listopadzie / Ilustracja: Airbus

Sukces napędu EOR i osiągnięcie orbity w rekordowym czasie są zasługą dwóch innowacji Airbusa: pary zrobotyzowanych ramion, które ustawiają elektryczne silniki napędowe satelity oraz sterują kierunkiem ciągu i satelity w różnych fazach misji i globalnej sieci stacji naziemnych WALIS (Wide Angle Localisation Integrated System),  stworzonej przez Airbusa, umożliwiajacej inżynierom kontrolowanie manewrów podwyższania orbity, aż satelita osiągnie orbitę geostacjonarną.

Eutelsat 172B został wystrzelony w rakiecie Ariane 5 z Kourou w Gujanie Francuskiej 1 czerwca 2017. Centrum kontroli lotów kosmicznych Airbusa w Tuluzie odpowiadało za poczatkowe manewry, inicjalizację satelity, rozłożenie ogniw słonecznych oraz ramion napędu elektrycznego i przeprowadziło wstępne testy przed zapoczątkowaniem 8 czerwca elektrycznego podwyższenia orbity. Podczas tego czteromiesięcznego etapu silniki elektryczne płynnie i efektywnie wprowadziły satelitę na docelową orbitę, zużywając niemal sześciokrotnie mniej masy środka napędowego, niż równoważne satelity o napędzie chemicznym.

Po zakończeniu orbitalnych testów urządzeń i dryfie w położenie operacyjne pod kierunkiem zespołu Eutelsat satelita ma rozpocząć komercyjną działalność w listopadzie, oferując ulepszone usługi telekomunikacyjne, szerokopasmowe i telewizyjne w regionie Azji i Pacyfiku. Oczekuje się, że dzięki wykorzystaniu elektrycznego napędu do podwyższania orbity i korygowania pozycji satelita będzie działał przez ponad 15 lat (Eutelsat 172B na orbicie, 2017-06-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.