Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

PKW Rumunia na Cisex Cetatea 2017

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 23 października 2017

W Bukareszcie zakończono coroczne ćwiczenie wojsk łączności i informatyki pk. Cisex Cetatea 2017.

Żołnierze PKW Rumunia uczestniczyli w ćwiczeniach łączności i informatyki pk. Cisex Cetatea 2017 / Zdjęcie: MO Rumunii

Celem dwutygodniowego ćwiczenia było sprawdzenie, ocena i potwierdzenie interoperacyjności systemów łączności teleinformatycznej i radiowej używanych przez jednostki wojskowe sojuszniczych państw. Przedsięwzięcie zorganizowano wymiarze międzynarodowym i włączono do Programu Ćwiczeń i Szkoleń Wojskowych NATO (MTEP).

W ćwiczeniu uczestniczyli żołnierze z zespołu łączności I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Rumunia (Polacy na Scorpions Fury-17, 2017-10-16), którzy na co dzień służą w strukturach 11. batalionu dowodzenia, 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Udział w przedsięwzięciu wzięli również wojskowi z Bułgarii, Mołdawii, Rumunii i Włoch.

Ponad 220-osobowy PKW Rumunia tworzony jest na bazie 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Pozostaje on uzupełniony specjalistami z innych instytucji i jednostek wojskowych, głównie 10. Brygady Logistycznej i 11. batalionu dowodzenia. Polscy żołnierze szkolą się w ramach sił Dostosowanej Wysuniętej Obecności NATO (Tailored Forward Presence). Ich zadaniem jest wzmocnienie południowej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Na podstawie informacji por. Przemysława Pikury, 11. LDKPanc.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.