Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Raki w 12. BZmech.

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 31 października 2017

W poniedziałek kompania wsparcia 1. batalionu piechoty zmotoryzowanej 12. Brygady Zmechanizowanej przyjęła na wyposażenie elementy Kompanijnego Modułu Ogniowego M120K pk. Rak na podwoziu KTO Rosomak.

12. Szczecińska Brygada Zmechanizowana jest drugą jednostką w Wojsku Polskim, która przyjęła na wyposażenia elementy Kompanijnego Modułu Ogniowego M120K pk. Rak na podwoziu KTO Rosomak. Pod koniec czerwca pierwsza transza Raków trafiła do 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej / Zdjęcia: por. Bartłomiej Kulesza

Do kompanii wsparcia trafiło osiem 120-mm moździerzy samobieżnych Rak i cztery wozy dowodzenia. Odebrany sprzęt pozwoli na rozpoczęcie intensywnego szkolenia załóg i dowódców, a w niedługim czasie uzyskania gotowości do działań bojowych oddziału (Drugi KMO wyruszył do jednostki, 2017-10-23.

Podczas oficjalnej uroczystości przyjęcia Kompanijnego Modułu Ogniowego Rak do Błękitnej Brygady obecni byli: Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Michał Jach i Dowódca 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. Rajmund T. Andrzejczak. Dowódcą uroczystości był zastępca dowódcy 1.bpzmot, mjr Michał Kostrubiec.

Czteroosobowe obsługi moździerzy Rak i inni żołnierze modułu ogniowego rozpoczęli poznawanie nowego sprzętu na długo zanim trafił do jednostki. - Latem odbyliśmy półtoramiesięczne szkolenie u producenta uzbrojenia w Hucie Stalowa Wola. Zajęcia teoretyczne i praktyczne polegały głównie na zapoznaniu się z budową nowego sprzętu oraz z zasadami jego obsługi i eksploatacji. Podczas kursu uczestnicy przekonali się, że otrzymują do użytkowania uzbrojenie na wskroś nowoczesne na miarę XXI wieku – powiedział dowódca kompanii wsparcia, por. Marcin Kónikowski.

Docelowo kompanijny moduł ogniowy ma składać się z ośmiu 120-mm samobieżnych moździerzy automatycznych Rak i czterech artyleryjskich wozów dowodzenia (AWD) na podwoziu Rosomaka. Będzie on też wyposażony w dwa artyleryjskie wozy rozpoznania (AWR) i elementy logistyczne w sile trzech artyleryjskich wozów amunicyjnych (AWA), artyleryjskiego wozu remontu uzbrojenia (AWRU) oraz wozu zabezpieczenia.

Na podstawie informacji por. Bartłomieja Kuleszy, 12. BZmech.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra