Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Polskie urządzenie do montażu satelitów

Astronautyka, 15 listopada 2017

W ramach programu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Polish Industry Incentive Scheme, który służy podnoszeniu kompetencji krajowych przedsiębiorstw w sektorze kosmicznym, SENER Polska realizuje kontrakt na rozwój technologii tzw. clamp band, czyli mechanizmów łączących satelity z urządzeniami do ich transportu i montażu. Projekt to także duży sukces programu stażowego Agencji Rozwoju Przemysłu – rolę głównego inżyniera pełni bowiem laureat pierwszej edycji programu.

Projektowana przez SENER Polska opaska zaciskowa będzie mieć masę około 60 kg, średnicę 1,7 m, a jej główny element – stalowa taśma – grubość zaledwie 3 mm / Ilustracja: SENER Polska

Clamp band, czyli opaska zaciskowa to jedyny element łączący satelitę z urządzeniem do transportu lub rakietą nośną. Jeśli zawiedzie, warty setki milionów euro satelita roztrzaska się o ziemię. Połączenia tego typu muszą być niezwykle wytrzymałe i łatwe w montażu. Projektowane przez SENER Polska urządzenie będzie mieć masę około 60 kg, średnicę 1,7 m, a główny element – stalowa taśma – grubość zaledwie 3 mm. Opaska musi utrzymać ciężar satelity ważącego 10 t. Dodatkowo będzie ona eksploatowana w ekstremalnych warunkach próżni i temperaturach od –40℃ do 70℃.

Celem kontraktu przyznanego SENER Polska przez ESA jest rozwój technologii produkcji i testowania opasek zaciskowych. Po jego zakończeniu w 2018 przedsiębiorstwo z Polski dołączy do wąskiego grona europejskich producentów tego typu urządzeń, co powinno wpłynąć na wzrost konkurencji na rynku i obniżenie kosztów produkcji. Ostatecznym rezultatem realizowanego przez SENER Polska kontraktu będzie zarówno opaska, jak i stanowisko testowe, które pozostanie w kraju i będzie służyło do sprawdzania funkcjonalności kolejnych urządzeń. Niedawno zakończył się pierwszy etap projektu – ESA zaakceptowała wstępne rozwiązania technologiczne oraz propozycje testów, jakim będzie poddawana wyprodukowana w naszym kraju opaska.

Kontrakt realizowany jest w ramach programu Polish Industry Incentive Scheme. Przez pierwsze 5 lat członkostwa w ESA podmioty z Polski otrzymują fundusze na rozwój technologii i kompetencji, aby dostosować swoje możliwości do udziału w projektach europejskiej agencji. Dzięki zdobyciu nowych umiejętności przedsiębiorstwa z Polski mogą skuteczniej walczyć o kolejne kontrakty i współpracować w ich realizacji z lokalnymi podwykonawcami (Mechanizm do montażu Euclida, 2017-05-24).

Zdobycie kontraktu w ramach Incentive Scheme umożliwia nam wciąganie do przemysłu kosmicznego przedsiębiorstw z innych sektorów, które nawet nie myślały, że mogą być jego częścią. Projekt opaske zaciskowych zostanie zrealizowany w całości w naszym kraju, począwszy od zaprojektowania przez inżynierów z SENER Polska, po produkcję i testy u naszych partnerów – mówi Kamil Grassmann, kierownik projektów w SENER Polska.

Rozwój kompetencji i konkurencyjności polskiego przemysłu kosmicznego to także cel programu stażowego Rozwój kadr sektora kosmicznego, który od roku organizują wspólnie Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. SENER Polska jest jednym z przedsiębiorstw biorących udział w tej inicjatywie.

Wszystkie technologie w przemyśle kosmicznym, nawet te najmniejsze, wymagają zawsze najwyższej jakości i najbardziej aktualnego stanu wiedzy naukowej, technicznej i technologicznej. Program staży, który prowadzimy daje młodym naukowcom szansę nie tylko na sprawdzenie swojej wiedzy , ale również udział w najbardziej aktualnych projektach prowadzonych w Polsce. Co ważne, dzięki temu mogą budować swoją przyszłość w kraju, a nie wyjeżdżać do zagranicznych przedsiębiorstw działających w sektorze technologii kosmicznych. Oprócz tego, dostają szansę decydowania o tym, jak branża kosmiczna będzie wyglądać w Polsce w kolejnych latach – podkreśla wiceprezes ARP Michał Szaniawski.

Jeden z ośmiu zwycięzców pierwszej edycji programu, Paweł Kozłowski, jest głównym inżynierem w projekcie opasek zaciskowych. Zaczął staż w SENER Polska niemal dokładnie rok temu. Udział w programie stażowym był dla mnie punktem zwrotnym. Dzięki niemu zacząłem poznawać od środka przemysł kosmiczny i znalazłem fascynującą pracę – mówi Paweł Kozłowski.

Program dobrze ocenia również Kamil Grassmann, kierownik projektów w SENER Polska: Inicjatywa ARP pomaga młodym osobom rozpędzić swoją karierę, a przedsiębiorstwom z sektora kosmicznego znaleźć studentów, którzy mają potencjał stać się świetnymi pracownikami. Uczestnicy programu poznają z bliska przemysł wysokich technologii, procedury rządzące międzynarodowymi projektami kosmicznymi, a nawet uczestniczą w formalnych rozmowach z Europejską Agencją Kosmiczną.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra