22 grudnia w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dyrektor Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie Piotr Mady podpisał umowę z władzami FSNT NOT. Dotyczy ona zakupu wyposażenia i przejęcia zbiorów dotychczasowego Muzeum Techniki i Przemysłu NOT. Tym samym Narodowe Muzeum Techniki uzyskało siedzibę w Pałacu Kultury i Nauki przy Placu Defilad 1 w Warszawie.
W skład gromadzonych od ponad 60 lat zbiorów wchodzą m.in.: machina rachunkowa Abrahama Staffel'a, maszyna szyfrująca Enigma, lotnia Lilienthala z 1894, czy reprezentacyjna kolekcja polskich jednośladów wraz z przedwojennymi motocyklami Sokół. Kolekcję stanowią również komputery inż. Jacka Karpińskiego takie jak AKAT i K-202. Jej uzupełnieniem jest Biblioteka, a także bogate Archiwum dokumentujące różne dziedziny techniki, zawierające zarówno dokumentacje fotograficzną jak i plany konstrukcyjne wielu maszyn i urządzeń. Całość zbiorów jest niezwykle cenna, przedstawia bowiem myśl techniczną polskich inżynierów i techników na tle rozwoju światowej techniki – mówi Piotr Mady.
Obecnie muzeum wchodzi w fazę prac remontowych i organizacyjnych. Kolejnym etapem będzie otwarcie Narodowego Muzeum Techniki i udostępnienie ekspozycji w nowych aranżacjach. Zależy nam na tym, aby wzbogacić ofertę muzeum, prezentować osiągnięcia technologiczne zarówno w wymiarze historycznym jak i teraźniejszym – podkreśla dyrektor muzeum. I dodaje: Na razie nasze muzeum będzie działać w przestrzeni miejskiej: chcemy w miarę możliwości organizować wystawy plenerowe […]. Zamierzamy również kontynuować współpracę z miejskimi ośrodkami kultury, realizując różnorodne warsztaty i wzbogacając w ten sposób ofertę kulturalną dla warszawiaków (Legiony nadchodzą!, 2017-01-12, Nie żyje Jerzy Jasiuk , 2016-12-27).
Planowany termin otwarcia Narodowego Muzeum Techniki nie jest na razie znamy.