Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

NMT przejmuje zbiory dawnego Muzeum Techniki

Lotnictwo wojskowe, Lotnictwo cywilne, Modelarstwo, Historia, 28 grudnia 2017

22 grudnia w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dyrektor Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie Piotr Mady podpisał umowę z władzami FSNT NOT. Dotyczy ona zakupu wyposażenia i przejęcia zbiorów dotychczasowego Muzeum Techniki i Przemysłu NOT. Tym samym Narodowe Muzeum Techniki uzyskało siedzibę w Pałacu Kultury i Nauki przy Placu Defilad 1 w Warszawie.

/ Zdjęcie: MTiP NOT

W skład gromadzonych od ponad 60 lat zbiorów wchodzą m.in.: machina rachunkowa Abrahama Staffel'a, maszyna szyfrująca Enigma, lotnia Lilienthala z 1894, czy reprezentacyjna kolekcja polskich jednośladów wraz z przedwojennymi motocyklami Sokół.  Kolekcję stanowią również komputery inż. Jacka Karpińskiego takie jak AKAT i K-202. Jej uzupełnieniem jest Biblioteka, a także bogate Archiwum dokumentujące różne dziedziny techniki, zawierające zarówno dokumentacje fotograficzną jak i plany konstrukcyjne wielu maszyn i urządzeń. Całość zbiorów jest niezwykle cenna, przedstawia bowiem myśl techniczną polskich inżynierów i techników na tle rozwoju światowej techniki – mówi Piotr Mady.

Obecnie muzeum wchodzi w fazę prac remontowych i organizacyjnych. Kolejnym etapem będzie otwarcie Narodowego Muzeum Techniki i udostępnienie ekspozycji w nowych aranżacjach. Zależy nam na tym, aby wzbogacić ofertę muzeum, prezentować osiągnięcia technologiczne zarówno w wymiarze historycznym jak i teraźniejszym – podkreśla dyrektor muzeum. I dodaje: Na razie nasze muzeum będzie działać w przestrzeni miejskiej: chcemy w miarę możliwości organizować wystawy plenerowe […]. Zamierzamy również kontynuować współpracę z miejskimi ośrodkami kultury, realizując różnorodne warsztaty i wzbogacając w ten sposób ofertę kulturalną dla warszawiaków (Legiony nadchodzą!, 2017-01-12, Nie żyje Jerzy Jasiuk , 2016-12-27).

Planowany termin otwarcia Narodowego Muzeum Techniki nie jest na razie znamy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra