Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Druga polska spółka skorzysta z European Defence Fund

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 19 lutego 2018

Poznańska spółka informatyczna – ITTI – jest drugim polskim przedsiębiorstwem, które już teraz – jako jeden z wielu partnerów dużego międzynarodowego projektu europejskiego - rozpoczyna korzystanie z zasilania finansowego EDF – European Defence Fund – Europejskiego Funduszu Obronnego.

Tak korporacja Rheinmetall widzi panoramę zastosowania swojego projektu badawczego GOSSRA / Rysunek:
Rheinmetall

Pierwszym jest gdyńskie Centrum Techniki Morskiej S.A. – główny polski i jeden z najbardziej zaawansowanych europejskich centrów rozwoju technologii broni podwodnej i systemów zarządzania działaniami okrętów. Dziełem CTM S.A. jest mózg i bojowy system nerwowy najnowszego polskiego okrętu – niszczyciela min ORP Kormoran (ORP Kormoran w służbie, 2017-11-29). Gdyńskie Centrum uczestniczy, razem z 42 spółkami z 15 krajów europejskich w programie Ocean 2020 – prowadzonym przez włoską korporację zbrojeniową Leonadro. Ma on przynieść podniesienie tak zwanej świadomości sytuacyjnej w działaniach morskich zarówno nad, jak i zwłaszcza pod wodą.

Poznańska ITI zaś, jest partnerem niemieckiego trustu Rheinmetall w programie GOSSRA – Generic Open Soldier Systems Reference Architecture (architektura ogólnego otwartego system systemów wsparcia żołnierza przyszłości). W tym przypadku gra toczy się o stworzenie zintegrowanego europejskiego systemu komunikacji i przekazywania danych pola walki dla żołnierzy przyszłości. Jej ogromną stawka jest stworzenie obowiązującego europejskiego wzorca otwartego, wielokanałowego zarządzania działaniami bojowymi przyszłości. Rheinmetall jest autorem rozwiązania IDZ-ES – ekwipunku i uzbrojenia żołnierza przyszłości niemieckiej Bundeswehry, ale także systemu Argus dla armii kanadyjskiej oraz najnowszego systemu systemów Gladius 2.0.

Korporacja Rheinmetall wystąpiła o dofinansowanie swojego projektu GOSSRA, działając, według prawideł EDF – co najmniej trzy firmy z co najmniej 2 krajów członkowskich. Niemcy zgromadzili dla swojego GOSSRA następujące podmioty partnerskie: Indra i GMV Aerospace and Defence z Hiszpanii, Leonardo i Larimart z Italii, Organization for Applied Scientific Research TNO z Holandii, ITTI z Polski, Tekever ASDS Lda. z Portugalii i SAAB AB ze Szwecji. Projekt GOSSRA został wybrany do sfinansowania w tak zwanym Oknie Badań European Defence Fund, zaś pierwszym efektem przyznania mu konkretnych sum z nowego funduszu europejskiego jest otwarcie stałego biura konsultacyjnego i informacyjnego korporacji Rheinmetall w Brukseli. Jego szefem został dr Thomas Weise.

Prywatna poznańska spółka ITTI wywodzi się z działającego w latach 90. XX wieku Instytutu Technik Telekomunikacyjnych i Informatycznych S.A. Od lutego 2006 przedsiębiorstwo nosi nazwę ITTI Sp. z o.o. Spółka współpracuje z wieloma polskimi ośrodkami naukowymi – Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, poznańską Akademią Ekonomiczną, Politechniką Warszawską i Uniwersytetem Techniczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy.

W tak zwanym Oknie Badań wspólne poszukiwania rozwiązań w wybranych, wytypowanych dziedzinach wspierane mają być na zasadzie grantów funduszowych, pokrywających w całości konkretny program kilku państw unijnych, rozwijany w ramach Preparatory Action on Defence Research na lata 2017-2019, z budżetem 25 mln euro w 2017 i całkowitym – 90 mln euro. W ramach nowej perspektywy finansowej, czyli od 2021, przewidywany budżet roczny na zintegrowane obronne projekty badawcze w Oknie Badań będzie wynosił aż 500 mln euro rocznie. Technika finansowania obejmuje także przedpłaty za zamówione dzieło.

Dobrze widziane będą projekty podwójnego zastosowania, z możliwością ich wykorzystania w gospodarce cywilnej. W odpowiedzi na opublikowane w czerwcu 2017 wezwanie Komisji Europejskiej złożono ponad 50 wniosków obejmujących wielopaństwowe projekty z wiodącymi podmiotami, którymi są przede wszystkim wielkie europejskie konsorcja zbrojeniowe. Pierwsze granty w Oknie Badań zostały przyznane w końcu 2017. Dotyczą one ściśle wyselekcjonowanych programów, które zyskały sobie uznanie integrujących europejskie potencjały badawczo-naukowe i rozwojowe na polu wspólnych nowych zdolności obronnych państw unijnych. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.