Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

ORP Kormoran odebrany przez MW RP

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 17 listopada 2017

Pierwszy od wielu lat nowy polski okręt, zbudowany wedle polskiego projektu i z zastosowaniem polskich technologii, jeden z najnowocześniejszych na świecie małomagnetycznych niszczycieli min – ORP Kormoran – został ostatecznie 17 listopada odebrany oficjalnie przez resort obrony od wykonawcy – gdańskiej prywatnej stoczni Remontowa Shipbuilding (RSB).

Pierwszy po wielu latach polski nowoczesny okręt wojenny – ORP Kormoran został 17 listopada ostatecznie odebrany oficjalnie przez zamawiającego, czyli resort obrony. Marynarka Wojenna RP włączy go uroczyście do linii 28 listopada 2017. Pojawia się pytanie – kiedy MON podpisze zamówienie na dwa dalsze niszczyciele min, co umożliwiłoby gdańskiej RSB racjonalne zaplanowanie prac przy wymagających szczególnych technologii – kadłubach ze stali małomagnetycznej … / Zdjęcie: RSB

Ostatecznie kończy to cykl prób zdawczo-odbiorczych pierwszego prototypowego okrętu serii Kormoranów 2 i potwierdza, że jednostka uznana została za zamawiające za gotową do pełnienia służby na morzu. Należy oczekiwać, że po pomyślnych testach sprawności wszystkich systemów i usunięciu niewielkich, zauważonych usterek, zgodnie z umową - gdańska RSB ma prawo podpisania zamówienia i kontraktu na dwa dalsze małomagnetyczne niszczyciele min tej serii. Zgodnie z niekwestionowanym przez nikogo planem rewitalizacji naszej floty.

Według życzenia użytkownika – naszej floty i MON –  uroczyste wciągnięcie bandery, czyli włączenie okrętu w skład MW RP nastąpi 28 listopada, w dniu święta naszych sił morskich (Próby Kormorana , 2016-08-10).

El-Mellah pod banderą marynarki wojennej Algierii jest widomym sukcesem polskiej inżynierii okrętowej i ogromnym zastrzykiem w rysującym się dopiero bilansie eksportu specjalnego naszego kraju w 2017 / Zdjęcie: Przemysław Gurgurewicz

Także 17 listopada 2017 o 16:30 basen RSB opuścił, kierując się już ostatecznie ku macierzystej bazie najnowszy zbudowany w naszej stoczni algierski żaglowy okręt szkolny – El-Mellah. Przez Bałtyk i Cieśniny Duńskie popłynie on na Morze Śródziemne do swojego portu w Tamenfoust, gdzie mieści się wyższa szkoła marynarki wojennej Algierii. Stępkę pod El-Mellah, czyli Żeglarza, zaprojektowanego w słynnym na świecie biurze Zygmunta Chorenia, położono w lutym 2015, zaś wodowano go 7 listopada 2015. Kontraktorem zamówienia marynarki wojennej Algierii był Cenzin, zaś wykonawcą Remonotowa Shipbuilding (El-Mellah przekazany Algierii, 2017-10-23).

Zadowolenie odbiorcy i użytkownika jest wielkim sukcesem polskiej inżynierii okrętowej i znaczącym przedsięwzięciem eksportowym przemysłu stoczniowego, które w istotny sposób podwyższy nie najlepszy w ostatnich latach bilans polskiego eksportu specjalnego w 2017. Wartość kontraktu na Żeglarza z Algierią to bowiem ok. 40 mln euro, czyli mniej więcej tyle,  za ile udało się sprzedać dwa lata temu Zjednoczonym Emiratom Arabskich 40 siemianowickich Rosomaków.

Le Quy Don podniósł w 2015 znacząco, o 27 mln euro, bilans eksportowy polskiej zbrojeniówki / Zdjęcie: Krzysztof Kubiak

Przypomnijmy, że w 2015 zbrojeniówka wyeksportowała sprzęt o wartości 420 mln euro, zaś w roku ubiegłym tylko za 382,9 mln euro. Mieliśmy więc do czynienia z realnym spadkiem eksportu specjalnego. Na wynik w 2015 spory wpływ miało oddanie zamawiającemu – marynarce wojennej Wietnamu żaglowca szkolnego Le Quy Don za 27 mln euro. W tym przypadku kontraktorem był PHO, zaś wykonawcą także prywatny podmiot – stocznia Marine Projects.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.