Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Testy chińskiego lotniskowca

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 13 maja 2018

Dziś rano, ok. 7:00 czasu lokalnego, na próby morskie wypłynął pierwszy zbudowany od podstaw chiński lotniskowiec Type 001A. Lotniskowiec opuścił tereny stoczni Dalian w prowincji Liaoning, w której powstał i przeszedł wstępne testy. Rejs rozpoczął się w mgle, w towarzystwie wielu holowników. Na pokładzie okrętu znajduje się ponad 3 tysiące marynarzy i specjalistów przemysłowych.

Pierwszy lotniskowiec Type 001A wypływa w mglisty poranek w swój dziewiczy rejs z nabrzeża stoczni Dalian w prowincji Liaoning / Zdjęcie: Hu Kaibing

Stępkę pod pierwszy chiński lotniskowiec Type 001A położono w 2013. Okręt został zwodowany w kwietniu 2017. Do linii ma wejść do 2020. W jego budowie brały udział 532 przedsiębiorstwa, w tym wiele prywatnych.

Lotniskowiec Type 001A ma długość 315 m, a jego szerokość wynosi 75 m. Jego wyporność jest szacowana na 50 tys. t. Z pokładu okrętu może operować ok. 40 samolotów bojowych.

Obecnie chińska flota dysponuje jednym lotniskowcem – Liaoning. To przebudowany ex-sowiecki ciężki krążownik lotniskowcowy Wariag, odkupiony do remontu i przebudowy od Ukrainy. Nowy lotniskowiec ma podobną wielkość i zachowany ogólny układ, ale wprowadzono w nim wiele nowych rozwiązań konstrukcyjnych, w tym zwiększony pokład dla samolotów. Na razie okrętowi nie nadano nazwy własnej.

Do 2030 ChRL zamierza dysponować czterema lotniskowcami. Budowa trzeciego rozpoczęła się w stoczni w Szanghaju. Nie jest jasne, w jaki napęd będzie wyposażony ten okręt. Pierwsze dwa mają napęd konwencjonalny (Liaoning w Hongkongu, 2017-07-09).

Obecnie 7 państw dysponuje 18 lotniskowcami. Najwięcej, bo 11 (z napędem atomowym), posiadają USA. Po jednym mają ChRL, FR, Francja, Indie, Tajlandia, Wielka Brytania i Włochy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.