Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

NATO strzeże Czarnogóry

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 06 czerwca 2018

Samoloty Polemikí Aeroporía (wojsk lotniczych Grecji) i Aeronautica Militare (wojsk lotniczych Włoch) rozpoczęły 5 czerwca patrolowanie przestrzeni powietrznej Czarnogóry. Wydarzenie to podkreśliło pierwszą rocznicę przystąpienia do NATO tego małego bałkańskiego narodu.

Misje Air Policing na niebie Czarnogóry pełnione będą na zmianę przez Greków i Włochów w ramach 15-dniowych rotacji / Zdjęcia: S. Matić, Rząd Czarnogóry

Misje Air Policing pełnione będą na zmianę przez Greków i Włochów w ramach 15-dniowych rotacji. Aeronautica Militare i Polemikí Aeroporía odpowiadają również za ochronę albańskiej przestrzeni powietrznej, a włoskie lotnictwo strzeże nieba nad Słowenią.

Wczoraj 3 wielozadaniowe samoloty bojowe F-16C/D Block 52+ ze 116. Skrzydła Polemikí Aeroporía i 3 Eurofightery z 36° Stormo (pułku) Aeronautica Militare wykonały wspólne symulowane przechwycenie intruza, który naruszył przestrzeń powietrzną Czarnogóry. Samoloty wystartowały ze swoich macierzystych baz w Araxos i Gioia del Colle. W intruza wcielił się czarnogórski rządowy Learjet 45 (znaki rej. 4O-MNE, nr. ser. 45-044), który wystartował z bazy lotniczej Golubovci, położonej w pobliżu stolicy Czarnogóry Podgoricy. Na jego pokładzie znajdował się minister obrony narodowej Predrag Bošković.

Po zmuszeniu intruza do lądowania w Golubovci, samoloty Sojuszu wykonały pokaz nad Podgoricą, którego kulminacją był niski przelot z małą prędkością nad tłumem widzów, którzy świętowali pierwszą rocznicę przystąpienia Czarnogóry do NATO.

Czarnogóra to najmniejsze państwo bałkańskie o powierzchni zaledwie 13 812 km², mające ponad 640 tys. ludności. Vojska Crne Gore (VCG, Siły Zbrojne Czarnogóry) liczą 1900 oficerów i żołnierzy wojsk lądowych, marynarki i lotnictwa.

Vazduhoplovstvo Vojske Crne Gore (VVCG, wojska lotnicze Czarnogóry) nie mają na stanie nowoczesnych wielozadaniowych samolotów bojowych, które mogłyby wykonywać zadania obrony powietrznej kraju. Ich siłę bojową stanowi 13 wyprodukowanych w b. Jugosławii śmigłowców SA.341 / SA.342 Gazelle w kilku różnych wariantach. Niedawno dołączył do nich pierwszy z 3 zakupionych przez rząd w Podgoricy śmigłowców wielozadaniowych Bell 412EP (Pierwszy Bell 412EP dla Czarnogóry , 2018-04-23).

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.