Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ćwiczenia z czarnogórską marynarką

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 23 lutego 2017

W poniedziałek okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 ćwiczyły wspólnie z jednostką patrolową Marynarki Wojennej Czarnogóry

Po zakończeniu ćwiczeń z Czarnogórcami okręty SNMCMG2 obrały kurs na grecki port Pireus. Po drodze czeka je przejście przez Kanał Koryncki / Zdjęcie: kpt. mar. Piotr Lis, kpt. mar. Michał Bumbul, kmdr ppor. Piotr Adamczak, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

Przed wyjściem w morze okręty zacumowały w czarnogórskim porcie Bar. Polscy marynarze ugościli na pokładzie swojego okrętu ambasador RP w Podgoricy, p. Irenę Tatarzyńską, dowódcę marynarki wojennej Czarnogóry, kmdra. Darko Vukovića i attache obrony przy Ambasadzie RP w Belgradzie, płka Zbigniewa Rosińskiego.

Czarnogóra wkrótce stanie się 29. członkiem NATO. Dlatego marynarze z tego kraju przygotowują się do nawiązania pełnej współpracy z siłami morskimi innych państw Sojuszu. Właśnie temu celowi poświęcona była wizyta w porcie Bar i ćwiczenia okrętów Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2) z czarnogórskim okrętem patrolowym P34. Przećwiczono m.in. manewrowanie w szykach i procedury łączności (Ćwiczenia SNMCMG2, 2017-02-10).

- Czarnogórscy marynarze są w tym samym momencie w jakim my byliśmy w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy to przygotowywaliśmy się do wstąpienia w struktury Paktu Północnoatlantyckiego. Wspólne ćwiczenia z okrętami NATO są najlepszym sposobem na zbieranie doświadczeń i wdrażanie obowiązujących w Pakcie procedur. Dla nas to również wyzwanie móc przekazywać wiedzę zdobytą w ciągu kilkunastu lat służby pod flagą NATO – powiedział dowódca polskiego okrętu dowodzenia ORP Kontradmirał X. Czernicki, kmdr ppor. Przemysław Lizik (Kolejne zadania PKW Czernicki, 2017-02-07).

Przed rozpoczęciem ćwiczeń do SNMCMG2 dołączył niemiecki okręt przeciwminowy Rottweill (M1061), typu Frankenthal (ESPS Duero dołączył do SNMCMG2, 2017-01-30). W skład jego załogi wchodzi 39-46 marynarzy, w tym 5-6 oficerów. Jednostka 54,4 m długości i 9,2 m szerokości. Wypiera 650 t. i rozwija do 18 w. Na jej uzbrojenie składa się m.in. 27-mm działo morskie. Okręt jest też wyposażony w pojazdy głębinowe do rozpoznania i zwalczania min morskich i system pozwalający na poszukiwanie, wykrywanie i neutralizację różnorodnej amunicji bojowej zalegającej na dnie morskim. Jednostka jest też przystosowana do wspierania działań prowadzonych na morzu przez zespoły nurków minerów. 

Na podstawie informacji kmdra ppora. Piotra Adamczaka, DO RSZ


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra