Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Czarnogóra kupuje Belle 412EPI

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 07 listopada 2017

Vojska Crne Gore (VCG, Siły Zbrojne Czarnogóry) zakupią 3 dwusilnikowe śmigłowce wielozadaniowe Bell 412EPI. Jest to jeden z elementów procesu modernizacji zainicjowanego przez bałkański kraj po jego dołączeniu do NATO w br. Po zebraniu ofert od przedsiębiorstw, które spełniły wymagania określone w specyfikacji technicznej, Dowództwo VCG zasugerowało ministerstwu obrony, aby zamówiło śmigłowce produkowane przez Bell Helicopter – poinformował rząd w Podgoricy.

Belle 412EPI dołączą do czarnogórskich Gazele, z których obecnie nie więcej niż 4 są zdatne do lotu / Zdjęcie: MO Czarnogóry

Wiropłaty mają kosztować czarnogórskich podatników 29,9 mln euro (ok. 127 mln zł). Szczegóły transakcji mają zostać określone do początku 2018. Wówczas też zostanie podpisane ostateczne porozumienie w tej sprawie.

Bell 4112EPI mają operować w składzie Vazduhoplovstva Vojske Crne Gore (VVCG, wojsk lotniczych Czarnogóry). Miejscem ich stacjonowania będzie baza Golubovci, będąca integralną częścią międzynarodowego portu lotniczego w Podgoricy. Nowe śmigłowce będą używane do zadań transportowych, wsparcia sił specjalnych i marynarki wojennej oraz patrolowania wód przybrzeżnych Czarnogóry na Adriatyku. Śmigłowce będą również używane do niesienia pomocy ludności cywilnej i będą mogły brać udział w akcjach gaśniczych, ratowniczych i ewakuacyjnych – powiedział minister obrony Czarnogóry Predrag Bošković.

VVCG mają w swoim składzie 13 wyprodukowanych w b. Jugosławii śmigłowców SA.341 / SA.342 Gazelle w kilku różnych wariantach, w tym wielozadaniowe SA.341G i SOKO HO-42 (SA.341H), rozpoznawcze SOKO HO-42 HERA (SA.341H), służące do ewakuacji medycznej SOKO HS-42 (SA.341H) i uderzeniowe SOKO HN-45M GAMA-2 (SA.342L) przeznaczone do zwalczania broni pancernej i pojazdów. Z powodu słabej logistyki w obecnej chwili nie więcej niż cztery z w/w wiropłatów są zdatne do lotu (Wypadek Gazelle w Czarnogórze, 2016-06-13).

Do obrony ważnych obiektów i infrastruktury służy Ceta za protivvazduhoplovnu odbranu (pluton obrony powietrznej), wyposażony w holowane 40-mm działa Bofors L / 70 z radarami M85 Żirafa (Ericsson Giraffe M75 zamontowany na ciężarówce FAP2026, produkowanej w b. Jugosławii).

Ponieważ 20% budżetu obronnego zostało przeznaczone na modernizację i wyposażenie sił zbrojnych, jednym z priorytetów ministerstwa obrony Czarnogóry jest wyposażenie wojska w radar, który ma być zainstalowany na szczycie Vrsuta, niedaleko Sutomore, w celu poprawienia krajowych zdolności dozoru przestrzeni powietrznej.

Siły Zbrojne Czarnogóry nie mają żadnych samolotów bojowych, czołgów podstawowych i okrętów podwodnych. Ich wyposażenie stanowi stary wysłużony sprzęt odziedziczony po siłach zbrojnych b. Jugosławii. VCG są całkowicie zawodową armią, liczącą 1900 oficerów i żołnierzy, wchodzących w skład wojsk lądowych, marynarki i wojsk lotniczych, dysponującą w tym roku budżetem w wysokości zaledwie 45 mln euro. Po przeznaczeniu 1,62% PKB na wojsko w 2015, Czarnogóra planuje stopniowo zwiększać wydatki na cele obronne, aby do 2024 osiągnąć zalecone przez NATO minimum 2% PKB (Ćwiczenia z czarnogórską marynarką, 2017-02-23).

W nadchodzących latach środki z budżetu obronnego mają być również wykorzystywane na planowe przeglądy i modernizację śmigłowców: 5 HN-45M i 2 HO-42, modernizację zdolności obrony powietrznej poprzez zakup przenośnych zestawów OP i taktycznych bezzałogowych statków latających, zakup 3 szybkich łodzi patrolowych, modernizację i przebudowę 2 kutrów rakietowych typu Končar na okręty patrolowe, zakup 2 średniej wielkości łodzi patrolowych, zakup ppk o zasięgu 3000 m oraz zakupy amunicji artyleryjskiej kal. 60 mm, 82 mm, 120 mm i 122 mm i pocisków rakietowych kal. 128 mm, a także różnego rodzaju wyposażenie chroniące przed działaniem środków NBC i osobiste.

Łącznie do 2025 Czarnogóra zamierza zainwestować 138 mln euro w modernizację sił zbrojnych. Z kwoty tej 117,39 mln euro pochłonąć ma modernizacja istniejących i zakup nowych urządzeń, a 20 mln euro – różne projekty infrastrukturalne związane z obronnością.

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.