Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rusza sobloo

Astronautyka, 26 czerwca 2018

Airbus, Orange Business Services i Capgemini uruchamiają platformę współpracy sobloo, wytyczając tym samym drogę ku nowym zastosowaniom danych pochodzących z obserwacji Ziemi.

Platforma sobloo ma z założenia rozszerzać i zróżnicować rozwiązania służące do obserwacji Ziemi i powstałe dzięki nim zasoby, oferując łatwy dostęp do wszystkich danych oraz informacji programu Copernicus / Zdjęcie: Airbus 

Platforma sobloo umożliwia obywatelom, przedsiębiorstwom oraz organizacjom z całego świata łatwy dostęp do wszystkich danych i informacji uzyskanych w ramach programu Copernicus, a także do dodatkowych danych pochodzących z obserwacji Ziemi – i nie tylko.

Podczas odbywających się we włoskim Baveno obchodów 20-tej rocznicy realizowanego przez Unię Europejską programu  obserwacji Ziemi Copernicus Grupa Airbus wraz z Orange Business Services i Capgemini oficjalnie uruchomiła platformę sobloo – usługę dostępu do danych i informacji programu Copernicus.

Copernicus jest najbardziej ambitnym programem obserwacji Ziemi, jaki dotąd wdrożono. Zapewnia on dokładne, aktualne i łatwo dostępne informacje wspomagające zarządzanie środowiskiem, zrozumienie zmian klimatu i łagodzenie ich skutków oraz służące bezpieczeństwu cywilnemu.

Celem wsparcia rozpowszechniania pochodzących z niego danych oraz w odpowiedzi na pilną potrzebę upraszczania procesów, Komisja Europejska oraz Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) postanowiły uruchomić usługę  umożliwiającą użytkownikom korzystanie z danych oraz informacji uzyskanych dzięki programowi Copernicus bez konieczności samodzielnego zapewnienia ich transmisji i miejsca na ich przechowywanie w ich własnych systemach komputerowych.

Platforma sobloo ma z założenia rozszerzać i zróżnicować rozwiązania służące do obserwacji Ziemi i powstałe dzięki nim zasoby, oferując łatwy dostęp do wszystkich danych oraz informacji programu Copernicus zarówno
środowisku naukowemu, jak i ogółowi społeczeństwa, przedsiębiorcom oraz młodym firmom stojącym wobec potrzeby przetwarzania tego rodzaju danych i świadczenia własnych usług przy użyciu dorobku programu Copernicus.

Jako platforma opracowana z myślą o współpracy jej użytkowników, sobloo ma powiększać i dywersyfikować sposoby gromadzenia danych (o komercyjne zdjęcia satelitarne z obserwacji Ziemi, warstwy tematyczne, dane pochodzące z systemów mobilnych, Internetu rzeczy (IoT) itp.), wspierać interakcję oraz innowacyjność oraz przyczyniać się do budowy zrównoważonej gospodarki oraz dalszego rozwoju europejskich zasobów i usług udostępnianych w chmurze (SpaceDataHighway działa pełną mocą, 2018-03-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.