Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Postępuje budowa meksykańskiej Sigmy 10514

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 29 czerwca 2018

Holenderska grupa stoczniowa Damen poinformowała o postępach w budowie wielozadaniowego okrętu patrolowego dla marynarki wojennej Meksyku.

Mimo przyjętego przez Meksyk nazewnictwa, pod względem wymiarów i przenoszonego uzbrojenia meksykańskie Sigmy będą w rzeczywistości zbliżone do lekkich fregat rakietowych. Okręty będą miały 107 m długości i 14 m szerokości. Mają wypierać ok. 2800 t i rozwijać ponad 25 w. Autonomiczność oblicza się na ponad 20 dni. Patrolowce zostaną wyposażone m.in. w wyrzutnie kierowanych pocisków przeciwokrętowych RGM-84L Harpoon Block II i zestawy obrony bezpośredniej RIM-116 Rolling Airframe Missile (RAM), jak też lekkie torpedy Mk54 Mod 0 / Zdjęcie: Damen

Grupa Damen poinformowała o złączeniu trzech sekcji kadłuba wielozadaniowego okrętu patrolowego proj. Sigma 10514 budowanego dla marynarki wojennej Meksyku. Budowa jednostki postępuje w meksykańskiej stoczni Astillero de Marina 20 (ASTIMAR 20) w Salina Cruz na terenie stanu Oaxaca.

Jedna z trzech złączonych już sekcji kadłuba okrętu powstała w stoczni Damen Schelde Naval Shipbuilding (DSNS) w holenderskim Vlissingen. Tam też wyprodukowana zostanie druga sekcja z ogółem sześciu, które utworzą nowy meksykański patrolowiec (Stępka pod meksykański patrolowiec, 2017-08-18). Pozostałe cztery wytwarzane są lokalnie na zasadzie transferu technologii.

Okręt budowany jest w ramach programu Patrulla Oceánica de Largo Alcance. Jego założeniem jest pozyskanie czterech takich jednostek (Meksyk zbuduje nowe fregaty, 2015-07-31), których zadaniem będzie patrolowanie akwenów kontrolowanych przez Meksyk oraz ochrona meksykańskich interesów na obszarze morskim. Ponadto, okręty będą przystosowane do działań z dala od rodzimych portów i funkcjonowania w ramach wielonarodowych zespołów zadaniowych. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.