Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zwodowano ARM Tajin

Marynarka wojenna, 20 czerwca 2015

W Meksyku zwodowano ARM Tajin (PC 336), kolejny okręt patrolowy typu Tenochtitlan.

ARM Tajin zwodowano przed kilkoma dniami na terenie stoczni stoczni Armada de México w Tampico. Marynarka wojenna Meksyku może kupić nawet 20 jednostek typu Tenochtitlan. Okręty mają 42,8 m długości i 7,1 m szerokości. Wypierają 239 t. Rozwijają prędkość 25 w. Załogę stanowi 18 oficerów i marynarzy. Na uzbrojenie składają się dwa 12,7-mm wkm. Autonomiczność wynosi 14 dni. Na pokładzie wygospodarowano miejsce dla łodzi półsztywnej, która jest używana przez członków zespołów interwencyjnych / Zdjęcie: MO Meksyku

Okręt zwodowano na terenie stoczni Astillero Número 1 w Tampico, położonej we wschodnim stanie Tamaulipas. Udział w uroczystości wziął m.in. admirał Vidal Francisco Soberón Sanz, dowódca Armada de México (marynarki wojennej meksyku), a także członkowie przyszłej załogi jednostki.

Nowe meksykańskie okręty patrolowe budowane są w oparciu o projekt patrolowców typu Stan Patrol 4207 opracowany przez holenderską Damen Shipyards Group. Meksyk jest najważniejszym nabywcą tych jednostek w regionie. Producent z Holandii przekazuje Meksykanom technologię niezbędną do budowy okrętów. Służy też pomocą techniczną. Holendrzy dostarczają również partnerowi z Ameryki Północnej wybrane elementy struktury i wyposażenie pokładowe.

Tenochtitlan posłużą do patrolowania wód morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej państwa. Głównym zadaniem okrętów będzie walka z kartelami narkotykowymi i współpracującymi z nimi zorganizowanymi grupami przestępczymi, które wykorzystują akweny kontrolowane przez Meksyk do przerzutu narkotyków na północ, do USA i Kanady.

Nowe okręty patrolowe uzupełnią w linii ex-amerykańskie fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry. Pod koniec 2014 członkowie Kongresu USA wydali zgodę na sprzedaż Meksykowi po preferencyjnej cenie dwóch jednostek tego typu, które zakończyły już służbę w US Navy. Na południe kontynentu trafią USS Curts (FFG 38) i USS McClusky (FFG 41, Ostatnia misja USS McClusky, 2014-09-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.