Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Koniec misji NH90 w Mali

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 03 lipca 2018

Belgijsko-niemiecki kontyngent, wyposażony w śmigłowce NH90 zakończył służbę, podczas której wspierał działania sił misji pokojowej ONZ w Mali (Multidimensional Integrated Stabilisation Mission in Mali, MINUSMA). W jego skład wchodziły 2 wiropłaty i ok. 60 żołnierzy wojsk lotniczych Belgii oraz 3 śmigłowce i ok. 190 żołnierzy z 10 i 30 Transporthubschrauberregimenter (pułków śmigłowców transportowych) Heeresfliegertruppe (lotnictwa wojsk lądowych Niemiec).

W trakcie misji w Mali belgijskie i niemieckie NH90 wylatały łącznie ponad 2600 h / Zdjęcie: MO Niemiec

W ciągu 16 miesięcy działalności śmigłowce wielonarodowego kontyngentu wykonały 181 misji, trwających łącznie ponad 2600 godzin. Podczas 15 akcji ratunkowych udało się bezpiecznie ewakuować z obszaru zagrożenia 43 żołnierzy w błękitnych hełmach, członków personelu malijskich sił zbrojnych i cywilów. Niemieckie i belgijskie NH90 operowały przez całą dobę, aby ratować życie ludzkie, tak szybko, jak to możliwe. W sierpniu lotników z Belgii i Niemiec zastąpią w Mali koledzy z sił zbrojnych Kanady i Salwadoru (Kanada wyśle wojska do Mali, 2018-03-20).

Ciągła obecność śmigłowców zawsze była wsparciem dla oddziałów lądowych, a przeciwnicy widząc śmigłowce dwukrotnie zastanawiali się przed rozpoczęciem ataku – stwierdził w swoim wystąpieniu dowódca sił belgijskich wchodzących w skład MINUSMA gen. dyw. Jean-Paul Deconinck.

Dowódca połączonej belgijsko-niemieckiej eskadry śmigłowców MINUSMA ppłk Sebastian Kohler podziękował swoim podkomendnym za ich wybitne osiągnięcia i prawdziwe niemiecko-belgijskie koleżeństwo. Podkreślił też zasadnicze znaczenie innych oddziałów kontyngentu, dzięki którym załogi śmigłowców mogły wykonywać swoje misje – służb inżynieryjno-lotniczych, meteorologów, czy straży pożarnej. Ważnym czynnikiem powodzenia była integracja belgijskich załóg NH90 z niemieckimi pilotami NH90 i uderzeniowych Tigerów, dzięki czemu po krótkim czasie przygotowań niemiecko-belgijskie formacje były w stanie wykonywać wspólne operacje – dodał ppłk Kohler (Niemieckie Tigery wracają z Mali, 2018-06-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.