Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolumbia chce współpracować przy C-390

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 17 marca 2009

W czasie ubiegłotygodniowej wizyty w Brazylii kolumbijskiego ministra obrony, Juana Manoela Santisa, goście wyrazili chęć udziału w programie rozwoju średniego samolotu transportowego Embraer C-390.

Artystyczna wizja C-390. Dostępne rysunki nie uwzględniają ostatnich, zatwierdzonych zmian, w tym zastosowania tylniego statecznika w układzie T. Brazylijski samolot o planowanej ładowności 19 t, ma być propozycją dla państw, wykorzystujących starsze wersje C-130, zachowując przy tym niższą cenę (ok. 50 mln USD za egz.) w porównaniu do najnowszych Herculesów (70-100 mln USD). Do tej pory zainteresowanie C-390 wyraziły wojska lotnicze Brazylii oraz - w wersji cywilnej - miejscowa poczta. Pierwsze dostawy mają zostać zrealizowane w 2015 / Rysunek: Embraer

Przedmiotem spotkania z 11 marca było sprecyzowanie warunków zacieśnienia współpracy wojskowej przez oba kraje. Wyrażono wolę wspólnego, bardziej ścisłego dozoru przestrzeni powietrznej w rejonie granicy obu państw oraz ustalono ramy współpracy naukowo-technicznej przy realizacji programów zbrojeniowych (w tym wspólnej budowy satelitów wojskowych).

Najbardziej efektownym owocem wizyty było jednak złożenie deklaracji, w sprawie włączenia się Kolumbii w rozwój średniego samolotu transportowego Embraer C-390. Goście niezwykle przychylnie wyrażali się o współpracy z Brazylia i Embraerem, przy realizacji kontraktu na dostawy szkolno-bojowych Super Tucano (zobacz: Ostatni Super Tucano dla Kolumbii). W związku z tym wyrazili również chęć pozyskania transportowca i dodatkowo - włączenia przedsiębiorstw kolumbijskich w prace badawczo-rozwojowe oraz produkcje egz. seryjnych.

Kongres Brazylii przyznał w marcu ubiegłego roku równowartość 470 mln USD na realizację projektu. Od tego czasu Embraer zdecydował się jednak na istotne zmiany konstrukcyjne. Pierwotnie zakładano bowiem wykorzystanie wielu podzespołów z regionalnego E-190, w tym skrzydeł, usterzenia, wyposażenie kabiny załogi czy układ sterowania lotem, co miało zmniejszyć koszty projektu. Obecnie jednak wiadomo, że części rozwiązań z samolotu komunikacyjnego nie da się bezpośrednio zastosować w transportowej maszynie wojskowej (zobacz: Trwają prace nad C-390).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.