Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

NATO zmodernizuje bazę w Kuçovej

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 08 sierpnia 2018

Albański premier Edi Rama wykorzystał media społecznościowe, aby 4 sierpnia ogłosić, że Rada Północnoatlantycka zatwierdziła decyzję o budowie w Albanii pierwszej bazy lotniczej na Bałkanach Zachodnich. Premier Rama napisał także, że partnerstwo między rządem Republiki Albanii a NATO zaowocuje inwestycją w wysokości ponad 50 mln euro na pierwszy etap modernizacji bazy lotniczej Kuçova, która będzie służyć jako baza pomocnicza NATO, wpierając operacje transportowe, logistyczne i Air Policing. Premier Albanii ujawnił, że projekt zostanie zainicjowany w ciągu tego roku.

Kuçova stanie się pomocniczą bazą lotniczą NATO / Zdjęcie: gazeta-shqip

Wiadomość została ogłoszona niecałe trzy miesiące po tym, gdy minister obrony Olta Xhacka wyraziła gotowość Albanii do zapewnienia zdolności do działań lądowych, lotniczych i morskich jednostkom sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych lub krajów członkowskich NATO podczas wizyty w Waszyngtonie, gdzie spotkała się z sekretarzem obrony USA Jimem Mattisem. Obecność USA lub NATO w Albanii jest wyraźnym dowodem, że nasi sojusznicy nie zapomnieli o tym kraju – powiedziała wówczas minister Xhacka (Albańskie Cougary będą walczyć z pożarami, 2018-07-09, Albania przedłuża natowską misję, 2018-01-23).

Kuçova to baza lotnicza leżąca ok. 60 km na południe od Tirany, w pobliżu miasta Berat, mającą betonową drogę startową długości 2853 m i pomocniczą betonową drogę startową długości 2500 m, która rozpoczyna się w pobliskim tunelu prowadzącym do wykutych w skale schronohangarów dla samolotów. W bazie znajduje się także ok. 40 płaszczyzn postojowych. Budowa bazy rozpoczęła się w 1952 i została zakończona na początku 1955. Stacjonowały tam myśliwce i samoloty szkolne albańskich wojsk lotniczych. Podczas tzw. rewolucji piramidowej w 1997 baza została opanowana przez rebeliantów, którzy zniszczyli samoloty i infrastrukturę.

W l. 2002-2004 bazę wyremontowano i zbudowano nową wieżę kontrolną oraz zamontowano oświetlenie i wymieniono nawierzchnię dróg startowych. Planowa wówczas przekształcenie Kuçovej w cywilny port lotniczy, jednak ostatecznie do tego nie doszło.

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.