Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Koniec i początek misji w Czadzie

Strategia i polityka, 18 marca 2009

Od 15 marca polscy żołnierze w Czadzie nie występują pod flagę Unii Europejskiej. Misja stała się przedsięwzięciem ONZ. Oznacza to wielokrotne zmniejszenie kosztów, jakie na prowadzenie misji musi ponosić Polska.

Moment zakładania błękitnych beretów przez żołnierzy PKW Czad / Zdjęcie: MON

Polscy żołnierze znajdują się w Czadzie od kwietnia 2008 (zobacz: Pierwsi żołnierze do Czadu). Obecnie jest ich tam ponad 400. Dysponują m.in. 16 transporterami Rosomak i 3 śmigłowcami Mi-17. Według danych MON, budżet operacji w ubiegłym roku wyniósł 48 mln zł.

Po ogłoszeniu skutków kryzysu budżetowego (zobacz: Cięcia made in Poland), minister Bogdan Klich stwierdził, że PKW Czad zostanie natychmiast wycofany. Po krótkiej analizie okazało się jednak, że wobec planowanej zmiany charakteru misji, z unijnej na oenzetowską, koszty wycofania ludzi i sprzętu, zdecydowanie przewyższą to, co trzeba było wydać na utrzymanie kontyngentu do połowy marca.

Misje ONZ są bowiem w całości opłacane z budżetu tej organizacji. Nawet żołnierze otrzymują wynagrodzenie wyższe, niż zapewnia im polski płatnik. Operacja UE była natomiast w całości pokrywana przez rządy zaangażowanych państw.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.