Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koniec i początek misji w Czadzie

Strategia i polityka, 18 marca 2009

Od 15 marca polscy żołnierze w Czadzie nie występują pod flagę Unii Europejskiej. Misja stała się przedsięwzięciem ONZ. Oznacza to wielokrotne zmniejszenie kosztów, jakie na prowadzenie misji musi ponosić Polska.

Moment zakładania błękitnych beretów przez żołnierzy PKW Czad / Zdjęcie: MON

Polscy żołnierze znajdują się w Czadzie od kwietnia 2008 (zobacz: Pierwsi żołnierze do Czadu). Obecnie jest ich tam ponad 400. Dysponują m.in. 16 transporterami Rosomak i 3 śmigłowcami Mi-17. Według danych MON, budżet operacji w ubiegłym roku wyniósł 48 mln zł.

Po ogłoszeniu skutków kryzysu budżetowego (zobacz: Cięcia made in Poland), minister Bogdan Klich stwierdził, że PKW Czad zostanie natychmiast wycofany. Po krótkiej analizie okazało się jednak, że wobec planowanej zmiany charakteru misji, z unijnej na oenzetowską, koszty wycofania ludzi i sprzętu, zdecydowanie przewyższą to, co trzeba było wydać na utrzymanie kontyngentu do połowy marca.

Misje ONZ są bowiem w całości opłacane z budżetu tej organizacji. Nawet żołnierze otrzymują wynagrodzenie wyższe, niż zapewnia im polski płatnik. Operacja UE była natomiast w całości pokrywana przez rządy zaangażowanych państw.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.