Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rumunia o obronie wybrzeża

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 24 sierpnia 2018

Rząd Rumunii zatwierdził plan pozyskania nabrzeżnych, przeciwokrętowych zestawów rakietowych, które mają zwiększyć ochronę morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej państwa.

W najbliższych miesiącach Rumunia ma zdecydować się na zakup nabrzeżnych, przeciwokrętowych zestawów rakietowych. Jedną z propozycji, jakie najprawdopodobniej zostaną przedłożone władzom w Bukareszcie, mają być zestawy NSM Kongsberga / Zdjęcie: Kongsberg

Ministerstwo obrony Rumunii poinformowało o decyzji władz centralnych w specjalnym komunikacie. Zgoda rządu toruje drogę to rozpoczęcia normalnej procedury przetargowej, która będzie służyła wyłonieniu najkorzystniejszej oferty sprzedażowej i w konsekwencji doprowadzi do zakupu nowych zestawów rakietowych.

Zakłada się, że kontrakt na dostawę nabrzeżnych, przeciwokrętowych zestawów rakietowych zostanie podpisany do końca br. Dostawy uzbrojenia powinny zostać zrealizowane do 2022. Koszt programu zakupowego oblicza się na 137 mln euro (586 mln zł), bez podatku VAT.

Wśród potencjalnych oferentów w rumuńskim przetargu wymienia się m.in. Boeinga, który może zaoferować Bukaresztowi kupno zestawów Harpoon Coastal Defense, wyposażonych w pociski rakietowe Harpoon Block II. Konkurentami amerykańskiego koncernu mogą być: Saab i Diehl Defence z zestawami RBS 15 (Kontrakt na obsługę RBS15 Mk3, 2017-04-19), Kongsberg oferujący system Naval Strike Missile oraz MBDA z pociskami Exocet MM40 Block 3. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.