Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Astronauta ESA na European Rover Challenge

Astronautyka, Imprezy branżowe, 13 września 2018

W dn. 14-16 września w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbędą się międzynarodowe zawody robotyczne European Rover Challenge.

W dn. 14-16 września w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbędą się międzynarodowe zawody robotyczne European Rover Challenge / Rysunek: ERC

Przygotowania terenu pod największą na świecie imprezę robotyczno-kosmiczną osiągnęły punkt kulminacyjny. Od poniedziałku formowane jest pole marsjańskie, które na trzy dni stanie się głównym polem zmagań drużyn biorących udział w zawodach. - Przywieźliśmy ponad 250 ton ziemi, pochodzącej w całości z naszego regionu. Swój czerwony kolor zawdzięcza dużej zawartości tlenku żelaza, w przyrodzie występującego pod nazwą hematyt, który w województwie świętokrzyskim był wydobywany już od ery paleolitu. Co najważniejsze zaś w kontekście ERC jest to ziemia pod względem nie tylko kolorystycznym, ale i geologicznym zbliżona do tej, która występuje na Marsie – opowiada Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, pomysłodawca i organizator ERC.

Przed zespołami, które przyjadą na European Rover Challenge z całego świata czekać będą cztery terenowe konkurencje, oparte o tzw. roadmapy, czyli dokumenty strategiczne przyszłych misji robotycznych NASA i ESA. Ich celem jest kompleksowe pokazanie możliwości stworzonego robota marsjańskiego i jego zdalnej nawigacji. Zadania są tak skonstruowane, by wyeliminować czynnik szczęścia i promować te projekty, które są w stanie działać w sposób stały i powtarzalny:

Science task – przy użyciu dowolnej techniki robot marsjański ma pobrać z głębszych warstw Mars Yardu próbkę gleby i odpowiednio ją zabezpieczyć tak, by nadawała się do późniejszego badania;

Maintenance task – zadanie rozgrywające się nie na polu marsjańskim, a w jego bliskim sąsiedztwie (w br. będzie to teren tuż obok zabytkowego XIX-wiecznego pieca hutniczego). Zespoły muszą pokonać robotem marsjańskim wyznaczoną trasę do celu, jakim jest urządzenie, przy którym należy wykonać sekwencję kilku operacji, w tym: przełączanie włączników do właściwych pozycji, pomiar parametrów elektrycznych, obserwacja panelów kontrolnych;

Collection task – w tym zadaniu robot musi pokonać trudną drogę, dotrzeć na z góry wyznaczone miejsce, znaleźć przedmiot o masie do 300g, który został tam ukryty, podnieść go za pomocą chwytaka i przewieźć w docelowe miejsce;

Traverse task (ślepa nawigacja) – na terenie Mars Yardu ustawionych zostanie kilkanaście znaczników z QR kodami. Zadaniem zespołu jest dotarcie robotem w wyznaczone na mapie miejsca. Członkowie drużyny nie mogą w nawigacji posługiwać się widokiem z kamery robota, jedyne czym dysponują, to mapa terenu;

Presentation task – drużyny mają określony czas na to, by zaprezentować swój zespół, poszczególne etapy powstawania projektu oraz największe wyzwania, na które napotkano podczas konstrukcji robota. Członkowie zespołu muszą też być przygotowani na ewentualne pytania jurorów.

Konkurencje terenowe są otwarte dla publiczności, każdy więc będzie miał szansę z bliska śledzić widowiskowe oraz pełne emocji zmagania drużyn na polu marsjańskim i kibicować swoim faworytom.

Emocji nie zabraknie również podczas ceremonii otwarcia zawodów, na której pojawi się – specjalnie na te okazję przylatujący do Polski Tim Peake – pierwszy brytyjski astronauta, który pracował na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (Sojuz z załogą MSK na Ziemi, 2016-06-18). Tego samego dnia weźmie on udział w otwartym spotkaniu dla publiczności ERC, podczas którego opowie o swojej pracy w ośrodku szkolenia astronautów ESA. Spotkanie będzie tłumaczone na język polski. Dodatkowo, odwiedzający międzynarodowe zawody robotyczne będą mieli okazję wygrać bestseller autorstwa Tima Peake’a pod tytułem Zapytaj astronautę, z autografem autora. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra