Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mniej rosyjskiej broni w Afryce

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 25 marca 2009

Po zakończeniu Zimnej Wojny, maleje udział Rosji w eksporcie broni do Afryki. Jeszcze w 1999 Kreml kontrolował 6% rynku specjalnego tego kontynentu. Teraz wartość ta spadła dwukrotnie.

Pilot z Etiopii na tle jednego z 18 zakupionych egz. Su-27. Etiopia i rywalizująca z nią Erytrea (otrzymała również 8 Su-27 w 2003...) są obecnie głównymi odbiorcami rosyjskiego, używanego sprzętu wojskowego w Afryce

Według Forecast International (FI), w latach 1990. Rosja zachowała duże wpływy na Czarnym Lądzie, jako spadek po okresie ZSRS, kiedy kraj ten dostarczał ogromne ilości uzbrojenia i wyposażenia wojskowego swoim sojusznikom, głównie Libii, Etiopii i Sudanowi. W 1999 Kreml kontrolował jeszcze 6% rynku specjalnego kontynentu. W 2006 wartość ta spadła jednak do 3%.

Obecnie głównym odbiorcą rosyjskiej broni jest Algieria. W marcu 2006 obie strony podpisały porozumienie o pozyskaniu sprzętu wojskowego o wartości 7,5 mld USD. Porozumienie dotyczyło m.in. systemów przeciwlotniczych 2K22 Tunguska, S-300, 36 samolotów MiG-29SMT, 28 Su-30MKA i 16 szkolnych Jak-130, 180 czołgów T-90 i dwóch klasycznych okrętów podwodnych Projektu 636. Dostawy miały być zrealizowane do 2011. Ze względu na odrzucenie przez odbiorcę MiG-ów (zobacz: Algieria chce pozyskać dodatkowe Su-30MKA), wykonanie kontraktu może się jednak przedłużyć.

Rosja realizuje również dostawy do Sudanu. Mimo objęcia tego kraju embargiem ONZ, Kreml kończy realizację umów, zawartych przed wprowadzeniem restrykcji.

Dodatkowo Rosjanie dostarczają również uzbrojenie do Etiopii i Erytrei, znajdujących się w stanie permanentnego konfliktu o niskiej intensywności. Przekazywana im broń jest jednak obecnie głównie używana, poddana jedynie remontom.

Kolejnym, istotnym źródeł dochodów, jest zaopatrywanie ogromnej ilości post-sowieckiego uzbrojenia w części zamienne. Natomiast poza oficjalnymi kanałami rządowymi, odbywa się spory, co do wielkości, handel rosyjskimi śmigłowcami rodziny Mi-8/17 i Mi-24/35 oraz bronią strzelecką. Realizują go w wielu krajach Afryki niezależne kompanie handlowe, z reguły jednak z zachowaniem przepisów prawa międzynarodowego.

Eksport do Afryki odgrywa także coraz mniejszą rolę w ogólnym rachunku handlowym Rosji. Jeszcze w 1999 wartość sprzętu wojskowego, wysłanego na ten kontynent, stanowiła 21% całego eksportu specjalnego wschodniego sąsiada. Obecnie udział ten spadł do 15%.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.