Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pożegnanie IV zmiany PKW Łotwa

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 22 listopada 2018

21 listopada w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa.

W środę odbyło się pożegnanie żołnierzy wyjeżdżających na misję w ramach IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa / Zdjęcia: mł. chor. Piotr Kamiński, st. szer. Adrian Jórski, 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana

Na placu apelowym 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej w Orzyszu odbyła się uroczystość pożegnania żołnierzy wyjeżdżających w rejon pełnienia misji. To już druga zmiana PKW, której trzon tworzą żołnierze 15. GBZmech., a czwarta wchodząca w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności NATO (eFP, Enhanced Forward Presence). Oprócz Kanadyjczyków i Polaków swoich przedstawicieli w jej skład delegują Albania, Czechy, Hiszpania, Słowacja, Słowenia oraz Włochy (Ćwiczenie Tomahawk Soaring na Łotwie, 2018-10-05).

W uroczystości udział wzięli dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. Marek Sokołowski, Inspektor Wojsk Lądowych, gen. bryg. Wojciech Grabowski reprezentujący Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz płk pil. Waldemar Gołębiowski przedstawiciel Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Decyzja o ulokowaniu batalionowych grup bojowych NATO na wschodniej flance zapadła podczas szczytu NATO w Warszawie, który odbył się w lipcu 2016. Na mocy decyzji członków Sojuszu Północnoatlantyckiego w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności od kwietnia 2017 w Bemowie Piskim stacjonują żołnierze US Army, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii. 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana jest jedyną jednostką wojskową, która ściśle współdziała z Batalionową Grupę Bojową w Polsce i jednocześnie ma status jednostki dającej swój wkład do eFP delegując siły i środki do rejonu misji na Łotwie.

Na podstawie informacji kpt. Anny Bielak-Pestki, 15. GBZmech.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.